25. května 2009 18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ohně poprvé řídil počítač

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ohňostroj v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohňostroj v Brně | foto: Lidové noviny

BRNO Ohňostroje nad upuštěnou přehradou lákají. Sobotní návštěvnosti 180 tisíc lidí obvykle festival ohňostrojů dosahoval až na konci. A to letos teprve začal.

Největší středoevropský festival ohňostrojů je historicky poprvé zcela „digitální“. Přehlídka Ignis Brunensis, odpalovaná nad Brněnskou přehradou, totiž zásadně změnila dosavadní pravidla. V sobotu tak na 180 tisíc lidí z celé Moravy vidělo nad vodní hladinou ohňostroj, k jehož odpálení nesloužila tlačítka, ale počítač.

Pořadatelé klání jedenáct ročníků trvali na tom, že při ohňostroji smějí jeho autoři poslat na ponton zakotvený uprostřed přehrady maximálně 120 impulzů k odpálení - tedy sladit ohňostroj s hudbou pomocí 120 tlačítek na klávesnici. Zbytek museli zajistit vzájemným propojením efektů.

V sobotu už při zahajovacím ohňostroji takových impulzů šlo z ovládacího pultu více než desetkrát více. „Dlouho jsem souhlasil s mistry ohňostrůjci, že ruční práce je to pravé. Strojově odpalovaný ohňostroj může vyznít studeně, je to, jako byste se dívali na les, v němž by byly všechny stromy stejné, v zákrytu za sebou, unaví to,“ přiblížil LN hlavní designér úvodního ohňostroje Jaroslav Štolba ze skupiny Flash Barrandov.

Hlavní pořadatel Jiří Morávek ale připomněl, že některé skupiny už jinak odpalovat nechtějí nebo neumějí. „Při jednání s japonskými tvůrci se použití počítače ukázalo jako téměř nutné,“ dodal. Například na přehlídce v Montrealu hodnotí i technické zázemí, a to by nestačilo. Na systém použitý k odpalování museli ale ohňostrůjci získat zvláštní atest. Mimo jiné kvůli bezdrátovému přenosu signálů z počítače k zápalným bodům, který nesmí nikdo narušit.

Soutěž ohňostrůjců má nová pravidla

Diváci ohňostrůjné přehlídky Ignis Brunensis budou letos hlasovat pro jiné ohňostroje než odborná porota. Ta bude vybírat jen ze tří soutěžních, diváci mohou po skončení festivalu, tedy od 23.00 dne 5. června, vybírat ze všech ohňostrojů nad přehradou, nad Špilberkem i v Denisových sadech. Hlasovat bude možné anketním lístkem nebo na internetových stránkách www.ignisbrunensis.cz. Další ohňostroje na přehradě se konají 27. 5., 30. 5. a 3.6., nad Špilberkem 31. 5. a 5. 6. vždy ve 22.30 s doprovodnou hudbou vysílanou Rádiem Kiss Hády.


Obnažené břehy přehrady dávají více místa divákům Diváci při sobotním ohňostroji objevili i výhody upuštěné přehrady. Plocha na březích se až několikanásobně zvětšila, takže se nemuseli tolik tísnit. Někde tak zůstala „kapacita“ využita jen asi z poloviny, jinde bylo i nyní plno.

Tisíce návštěvníků sobotního večera se dokázalo chovat disciplinovaně, menší problémy ale už museli strážníci řešit. „Odhalili jsme sedm podnapilých mladistvých, což je poměrně vysoký počet, i když těžko říct, kde a kdo jim alkoholické nápoje podal,“ řekla mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková. Alkohol a psychické problémy se staly důvodem i zřejmě nejvážnějšího sobotního incidentu. Devatenáctiletý mladík se pokoušel ukončit život skokem z plechové stříšky na mostě přes kolejiště na Přístavní ulici. Strážníci mu v dokonání sebevražedného úmyslu ale zabránili, zdravotníci předali mladíka do péče psychiatrů. Další muž ulomil zrcátko jedné z tramvají, která čekala na odjezd.

Organizátoři věří, že letošní festival Brno - město uprostřed Evropy, jehož součástí ohňostrůjná přehlídka je, překoná loňskou účast 1,5 milionu lidí. Letos by jich mohly být dva miliony. Přispěje k tomu i novinka, páteční karneval, do nějž se podle odhadů policie a pořadatelů zapojilo na 20 tisíc lidí.
Najdete na Lidovky.cz