9. srpna 2010 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ohnivá zkáza v Rusku: plameny ohrožují dvě jaderná střediska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rusko bojuje s nejrozsáhlejšími požáry za posledních 140 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko bojuje s nejrozsáhlejšími požáry za posledních 140 let | foto: Reuters

MOSKVA Rusko stále bojuje s nejrozsáhlejšími požáry za posledních 140 let. Velká ohniska požárů se ruským hasičům i ve čtvrtek dařilo držet pod kontrolou, ale oheň znovu zaútočil na mnoha jiných místech. Plameny ohrožují i další dvě jaderná střediska.

Ministerstvo obrany ohlásilo, že vojenské jednotky splnily úkol ochránit jaderné středisko Sarov před ohněm a jsou připraveny k nasazení v jiných místech. Podle agentury ITAR-TASS lokální požáry u Sarova nadále hasí skoro čtyři tisícovky hasičů s těžkou technikou, v záloze mají k dispozici i tři protipožární vlaky.

Psali jsme také

Oheň podle zpráv ruského tisku ohrožuje i další ruská zařízení, kde se zpracovává jaderný materiál. Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu oznámil, že hasiči zápasí s ohněm v okolí uralského jaderného střediska Sněžinsk, které je po Sarově u Nižního Novgorodu největším ruským zařízení na výrobu jaderné munice. Podle optimistických předpovědí by mohl být požár u Sněžinska zdolán během 24 hodin.

Hoří i v okolí ruského továrny na výrobu a skladování obohaceného jaderného paliva Majak u města Ozjorsk na jižním Uralu. V oblasti byl vyhlášen stav ohrožení. V Ozjorsku, kde se vyrábí ročně na 400 tun jaderného paliva, došlo v roce 1957 k velké jaderné havárii, při níž bylo ozářeno území s 260.000 obyvateli.

V Moskvě vzrostla úmrtnost na dvojnásobek a množství škodlivin v ovzduší i dnes až trojnásobně překročilo maximálně přípustné normy.

Čtěte více

Velké obavy mají ruští zdravotníci z epidemií. Hlavní lékař ministerstva zdravotnictví Gennadij Oniščenko dnes novinářům řekl, že bezprecedentní vlna veder může v zemi vyvolat šíření infekčních chorob včetně cholery.

Oniščenko se zejména obává zavlečení cholery z jihovýchodní Asie a Pákistánu.

Psali jsme také

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz