Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Okamura: Soud rozhodl lživě, má práva byla poškozena

Česko

  16:58
PRAHA - Senátora Tomia Okamuru rozzlobil výrok Ústavního soudu, který mu zabránil kandidovat na Hrad. "Odmítnutí stížnosti na prezidentskou volbu Ústavním soudem je nelogický a lživý verdikt, volbu po něm dále provází pachuť," řekl senátor a neregistrovaný prezidentský kandidát Tomio Okamura.

Okamura dnes podá ústavní stížnost. foto: ČTK

Z vyjádření Okamurovy advokátky Kláry Samkové vyplynulo, že se Okamurův tým kvůli vyřazení z volby hlavy státu obrátí ještě na Evropský soud pro lidská práva.

Ústavní soud i přes dílčí výhrady k právní úpravě přímé volby prezidenta nezjistil žádný zásah do Okamurových základních práv. Výběr hlavy státu tak začne v pátek podle nynějšího zákona. Okamuru vyřadilo z volby ministerstvo vnitra, protože po kontrole petičních archů a odpočtu neplatných podpisů klesl pod hranici 50.000 podporovatelů.

Okamura dále tvrdí, že více než 50.000 podpisů skutečných občanů získal. Ministerstvo však ve dvou kontrolních vzorcích, v nichž prověřovalo dohromady 17.000 podpisů, zjistilo příliš velký počet neplatných petentů.

Rozhodnutí soudu je lež, tvrdí Okamura

"Moje práva byla poškozena tím, že se nikdo nenamáhal a dodnes nenamáhá pravost podpisů ověřit," řekl Okamura. Závěr Ústavního soudu, že nebyl poškozen, označil za "do nebe volající lež i nesmysl". Ústavní soud prý rezignoval na možnost označit volbu za neústavní a rozhodl se raději nenaštvat budoucího prezidenta a politiky.

Po svém definitivním vyřazení z volby prezidenta dnes Okamura prohlásil, že k volbám zřejmě vůbec nepůjde. Nikoho z nynějších kandidátů nepodpořil. Dodal, že pokud bude ČR i za pět let ve stejně neutěšeném stavu jako nyní, bude na prezidenta v další volbě znovu kandidovat.

Většina kandidátů výrok soudu uvítala

Výrok soudu naopak uvítala většina kandidátů, kteří podmínky pro přímou volbu splnili. Karel Schwarzenberg přes svého mluvčího vzkázal, že rozhodnutí očekával. Výrok soudců nepřekvapil ani Jana Fischera, podle něhož by se však měla změnit podoba prováděcího zákona k prezidentské volbě. Především by se prý měly zpřísnit podmínky pro financování kampaní, aby nemohlo docházet k zakrývání skutečných sponzorů a dalším manipulacím.

ČTĚTE TAKÉ

Vylepšit by se prováděcí zákon měl i podle Jiřího Dienstbiera, protože je nedokonalý. Rozhodnutí soudců prý respektuje. "Ústavní soud upřednostnil veřejný zájem na konání voleb a to je dobře."

Výrok soudců vítají Táňa Fischerová i Přemysl Sobotka, podle kterého díky němu zmizely pochybnosti. Přesto prý bude iniciovat změnu podle rakouského modelu s ověřováním podpisů. Podle Vladimíra Franze se Ústavní soud rozhodl moudře.

Naopak Janu Bobošíkovou dnešní verdikt nepotěšil. "Nejsem ráda v tom smyslu, že si myslím, že prováděcí zákon je špatný," uvedla. Dodala, že by se měl změnit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!