Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Okamurovi chybí v přiznání 15 milionů. ’Zapomněl’ na prodej luxusního bytu

Česko

  8:36
PRAHA - Lídr strany SPD Tomio Okamura nepřiznal za poslední rok své příjmy z prodeje svých nemovitostí. Podle zákona ale takzvané majetkové přiznání musí povinně podat každý poslanec Sněmovny. Okamurovi přitom ve zprávě chybí transakce v hodnotě okolo patnácti milionů korun. Uvedl to deník MF Dnes. Předseda SPD se hájí tím, že své nesrovnalosti chtěl opravit před volbami, ale bylo mu to zamítnuto.

Tomio Okamura během předvolební kampaně. foto: ČTK

Všichni poslanci mají podle zákona do majetkového přiznání povinně vypisovat všechny své příjmy nad 500 tisíc korun. Okamura ale do spisu vyplnil pouze svůj patnáctimilionový výdělek z podnikání.

Už tam ale neuvedl záznam o prodeji svého bytu na Vinohradech za 10 milionů korun. Ten loni v září od Okamury koupila bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, informuje deník.

Okamura to popletl. Nebyl jediným se zkušenostmi ze Sněmovny i Senátu, bylo jich 18

Podle Okamury je prodej bytu započítán v příjmu za podnikání, podnikatelem v nemovitostech ale on sám není. V seznamu jeho živnostenských oprávnění mu chybí realitní činnost, která by ho k tomu opravňovala. 

„Výše mých příjmů za rok 2016, kterou jsem uvedl v majetkovém přiznání poslance, v absolutní částce zcela souhlasí - a je plně v souladu s daňovými přiznáními podanými na finanční úřad,“ uvedl Okamura.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura chtěl nesrovnalosti ve svém poslaneckém majetkovému přiznání opravit už před volbami, žádal o to sněmovní mandátový a imunitní výbor. Dostal ale informaci, že zpětná oprava není možná.

„Porovnáním údajů uvedených v oznámení pana poslance Okamury s údaji uvedenými v jiných registrech a informačních systémech veřejné správy bylo zjištěno, že pan poslanec Okamura mohl svým jednáním naplnit znaky přestupku zákona o střetu zájmů,“ komentuje případ Jiří Kapras, šéf odboru střetu zájmů ministerstva spravedlnosti.

Nejedná se o první chybu v Okamurově majetkovém přiznání. U banky má úvěr až do pěti milionů korun, za který ručil právě prodaným bytem. Loni závazek převedl na svou jedinou nemovitost, pozemek na pražském Břevnově. Kolonka majetkového přiznání ale znovu zůstala lídrem SPD nevyplněna.

Za chyby může účetní
Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) považuje Okamurův postup za chybný. „Tady bych viděla jednoznačné pochybení na straně poslance Okamury. Přece jen prodej za deset milionů člověk jen tak nepřehlédne,“ uvádí. Okamura ale tvrdí, že nic nezamlčel naschvál, přiznání mu prý vyplňuje účetní. Na všech stránkách jeho majetkového přiznání ale stojí jeho podpis.

O přestupku Tomia Okamury rozhodne obecní úřad v místě Okamurova trvalého bydliště. Případ o nepřiznaných příjmech tam zaslalo ministerstvo spravedlnosti. Problémy kvůli majetkovému přiznání měl i šéf hnutí ANO a bývalý vicepremiér Andrej Babiš. Sněmovní mandátový a imunitní výbor na jaře požádal městský úřad v Černošicích, aby prošetřil nesrovnalosti v jeho přiznání.

Okamura uvedl, že sekretariát SPD chybně sloučil jeho příjmy z podnikání s těmi z prodeje nemovitosti a příjem z nemovitosti vepsal do špatné kolonky. Příjem je ale podle šéfa SPD uveden v celkové absolutní částce.

Kde se berou gayové, Soros řídí ČT a tančící poslankyně aneb svět okamurovců na Facebooku

„Stejně tak sekretariát do daňového přiznání neuvedl moji pět let starou hypotéku ve výši cca čtyři miliony Kč, jelikož jsme se domnívali, že se uvádí pouze skutečnosti vzniklé v daném období, jako je tomu u daňového přiznání pro finanční úřad,“ dodal šéf SPD.

Úředníci ale případ odložili s tím, že skutek je už promlčený. Poslanci žádali vyšetřit nesoulad mezi údaji, jež Babiš napsal do oznámení o příjmech, a těmi, jež zveřejnil v prověrce svých příjmů. Babiš to vysvětloval chybou své účetní, která do přiznání napsala hrubé příjmy, ale chybně je označila jako příjmy po zdanění. 

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...