9. prosince 2008 11:31, aktualizováno  15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okřikl hajlující a málem zemřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 115Diskuse
Dvacetiletý Lukáš Vorobel se u soudu zpovídá z pokusu o vraždu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvacetiletý Lukáš Vorobel se u soudu zpovídá z pokusu o vraždu | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dvacetiletý Lukáš Vorobel se u soudu začal zpovídat z pokusu o vraždu ve Strakonicích. Podle obžaloby v květnu s kamarádem Martinem Vachtou hajloval a vykřikoval rasistická hesla. Okřikl je dvaadvacetiletý Jakub Štěrbík, kterého pak Vorobel bodl nožem do krku. Štěrbík po útoku ochrnul a i po několikaměsíční rehabilitaci není zcela zdráv.

Dvaadvacetiletého Vachtu obžaloba viní z pokusu o ublížení na zdraví. Pořezal prý Štěrbíkova kamaráda, který chtěl útoku zabránit. Oba obžalovaní se také zpovídají z propagace hnutí potlačující práva. Kromě extremistických projevů na veřejnosti také mají na těle nacistické znaky - Vachta má například vytetovaný symbol SS a Vorobel vypálený hákový kříž.

Vorobel dnes hajlování popřel, ale útoku nožem litoval. Odvracel prý jen podle něj bezdůvodné napadení Štěrbíka. "Bylo to zkratkovité jednání, které si nedovedu sám vysvětlit," uvedl Vorobel. Byl prý opilý. Proč nepomohl zraněnému muži, kterému by bez zásahu lékařů hrozila smrt, před soudem zdůvodnit nedokázal.

Štěrbík vysvětlil, že je na podobné extremistické projevy alergický, a
proto proti hajlujícím mladíkům zasáhl. "Udělal bych to znovu. Ale kdybych věděl, co se mi stane, tak tam asi nepůjdu. Protože to za to nestálo," řekl novinářům Štěrbík. Přestože první prognózy jeho zdravotního stavu nebyly příznivé, znovu se začal hýbat a s bolestmi i chodí. Kvůli špatné motorice ale nedokáže psát.

Vachta popřel, že zranil Štěrbíkova kamaráda. V té době prý ozbrojený nebyl, protože svůj nůž, který byl replikou nože Hitlerjugend, půjčil Vorobelovi. Nůž prý navíc měli s sebou kvůli opékání buřtů u řeky. U soudu se zpovídá i z nedovoleného ozbrojování, protože policie pak u něj doma objevila nelegálně drženou pušku s náboji. Z propagace nacismu obžaloba
viní i třetího muže - Jiřího Poláka, který prý s Vorobelem křičel nacistická hesla měsíc před pokusem o vraždu.

Podle obžaloby 10. května vykřikovali Vorobel a Vachta na křižovatce ulici Ellerova a U Náhodu hesla: "Sieg Heil" a "Židi do plynu" a zdvihali pravici. Okřikl je Štěrbík a Vorobel ho pak zezadu bodl nožem do krku. Napadanému chtěl pomoci kamarád, kterého pak prý pobodal Vachta. Štěrbík má po útoku trvalé následky. Zmocněnec poškozeného požaduje pro Štěrbíka odškodné tři miliony korun za bolestné a ztížení společenského uplatnění.

Lidovky.cz
  • 115Diskuse