31. prosince 2008 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Olmert: Pro příměří není příhodná situace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 430Diskuse
Izraelský premiér Ehud Olmert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Ehud Olmert | foto: ČTK

JERUZALÉM/GAZA Palestinské pásmo Gazy po čtyřdenním izraelském bombardování zažilo relativně klidnější noc i ráno. Dopoledne zasedl izraelský bezpečnostní kabinet, který zvažoval různé mezinárodní návrhy jak dosáhnout příměří s radikálním hnutím Hamas. Vláda však odmítla návrh Francie na osmačtyřicetihodinové příměří s Hamasem. Izraelský premiér Ehud Olmert řekl, že současná situace není pro příměří příhodná.

Hamas dnes pokračoval v raketovém ostřelování Izraele, které izraelskou akci vyvolalo, a mezinárodní iniciativy komentoval slovy, že stavějí na stejnou úroveň "oběť i kata".

V noci Izrael podle posledních zpráv podnikl 35 leteckých útoků. Jejich terčem byly podle vojenského mluvčího kanceláře předsedy mezinárodně neuznávané vlády Hamasu Ismáíla Haníji sklady zbraní a munice a objekty ministerstva vnitra v Gaze. Předtím byly oznámeny jen dva nálety, z nichž jeden směřoval na jeden z tunelů, jimiž se do pásma Gazy pašují z Egypta zbraně. Nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. V úterý večer byl při izraelském náletu zabit jeden palestinský lékař a dva byli zraněni.

Agentura AP uvedla, že izraelské pozemní síly při hranicích pásma Gazy také poprvé pásmo ostřelovaly z děl.

Izrael stále nevyloučil pozemní útok na Gazu a podle izraelských médií jeho vláda schválila mobilizaci dalších 2500 záložníků. Celkově jich tak bude povoláno do zbraně 9000.

Hamas dnes odpálil na Izrael asi dvacet raket, které si vyžádaly dva raněné, uvedla agentura AFP. Čtyři rakety dopadly u města Beerševa, které leží asi 40 kilometrů od hranic pásma Gazy. Je to zatím pro rakety Hamasu rekordní vzdálenost.

Agentura Reuters napsala, že hněv izraelské veřejnosti nad pokračujícím raketovým ostřelováním hraje proti přerušení úderů na Hamas, které byly zahájeny v sobotu právě s cílem raketové útoky zastavit.

O možnostech jak a za jakých podmínek dosáhnout s Hamasem trvalého příměří jedná nyní izraelský bezpečnostní kabinet. Rozhodnutí má být oznámeno později. Francouzský návrh na přechodné příměří už však byl zamítnut jako nerealistický. Podle izraelského názoru nedává záruky, že raketové ostřelování přestane.

Pro zastavení ofenzívy na 48 hodin při současném pokračování příprav na případný pozemní útok byl údajně ministr obrany Ehud Barak, aby prý vyzkoušel ochotu Hamasu zastavit raketové ostřelování. Premiér Ehud Olmert však je proti.

Hamas dnes v komuniké uvedl, že mezinárodní iniciativy s cílem dosáhnout v Gaze příměří "stavějí na stejnou úroveň oběť i kata" a že "cílem jakékoli arabské nebo mezinárodní intervence musí být zastavení (izraelské) agrese, ukončení blokády Gazy a otevření všech přechodů" na jejích hranicích.

Hamas už předtím zastavení svých raketových útoků vyloučil a naopak pohrozil, že pokud izraelská ofenzíva neskončí, budou rakety dopadat stále hlouběji do Izraele. Mluvčí Hamasu prohlásil, že Hamas je stále silný a k případné izraelské pozemní ofenzívě řekl: "Pokud vstoupíte do Gazy, budou děti sbírat vaše maso a zbytky vašich tanků roztroušené po ulicích." Podle Reuters bylo už během izraelské ofenzívy zabito 384 lidí a přes 800 jich bylo zraněno. AFP píše o 390 mrtvých a 1900 zraněných Palestincích.

Podle nemocničních zdrojů z Gazy, které agentura cituje, je mezi zabitými 39 dětí mladších šestnácti let a třináct žen.

Palestinské raketové ostřelování izraelského území si od víkendu podle AP vyžádalo čtyři mrtvé.

K okamžitému příměří vyzvalo obě strany konfliktu takzvané blízkovýchodní kvarteto tvořené Spojenými státy, Ruskem, Spojenými národy a Evropskou unií. Ministři zahraničí unie vyzvali k témuž na úterní schůzce v Paříži.

Na Blízký východ by měla v neděli odjet unijní delegace v čele s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, jehož země ve čtvrtek na půl roku přebírá předsednictví unie. K uzavření trvalého příměří vyzvali americký prezident George Bush a jeho ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes v rozhlasovém rozhovoru potvrdil, že prezident Nicolas Sarkozy by měl příští týden navštívit Izrael, ale nic prý ještě není definitivní. Mluvčí úřadu izraelské vlády na dotaz AFP odmítl k případné návštěvě jakýkoli komentář.

ČTK
  • 430Diskuse