19. dubna 2010 22:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Olympiáda škodí, ozval se ruský ekolog. Musel prchnout na Ukrajinu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pavilón Soči ve Vancouveru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavilón Soči ve Vancouveru | foto: Reuters

MOSKVA Kritizovat v Rusku výstavbu olympiády se nevyplácí. Na vlastní kůži to pocítil přední ruský ekolog Sergej Volkov, který musel vyhledat azyl na Ukrajině. Varoval totiž před poškozováním kavkazské přírody bezohlednou výstavbou olympijských sportovišť v černomořském letovisku Soči.

Když Volkov napsal několik kritických dopisů prezidentu Dmitriji Medveděvovi, bylo proti němu zahájeno trestní stíhání. Vědec se nyní skrývá na Ukrajině.

Co vadí Volkovovi

Ruský vědec zvlášť upozorňuje na nebezpečí plynoucí z výstavby dopravního koridoru spojujícího sočské pobřeží s vysokohorským sportovním komplexem Krasnaja Poljana. Obavy z obřího projektu v geologicky nestabilní zóně, který se buduje nákladem osm miliard dolarů (asi 150 miliard korun), mají i další ruští vědci a ekologičtí aktivisté, ale i starosta horského sportovního střediska Sergej Avdějev. "Teď už se můžeme jen modlit," řekl starosta novinářům.

Volkov zastával funkci oficiálního ekologického poradce hlavní ruské olympijské stavební firmy Olympstroj. Ve svých dobrozdáních upozorňoval, že olympijské stavební aktivity nabyly takového rozsahu, že neohrožují jen životní prostředí, ale i životy tisíců lidí. Geologický průzkum podle Volkova stavbaři odbyli, prováděly ho firmy poslušné vládních pokynů. Nové silnice mohou ohrožovat sesuvy půdy, v místech nalezišť rtuti a uranu hrozí při budování tunelů kontaminace podzemních vod.

Za odměnu trestní oznámení
"Nejdřív mu poradili, aby ve vlastním zájmu mlčel, a návdavkem přidali pár trestních oznámení," komentoval Volkovův osud moskevský rozhlas.

"Vývody známého vědce se nijak neslučují s optimistickým hlášením budovatelů zimní olympiády 2014." Volkov svá zjištění sepsal do několika otevřených dopisů prezidentu Medveděvovi, ale odpovědi se nedočkal. "Skrývají před vámi skutečný obrázek, inženýrské plány nerespektují vědecky potvrzenou realitu, všechna doporučení stavbaři ignorují" napsal Volkov prezidentovi.

Podle ruského vysílání BBC žije nyní Volkov na nejmenovaném místě na Ukrajině v malém bytě, kde má k dispozici jen notebook a pár knih. Dopisuje si s ruskými úřady, aby obhájil svá zjištění a varoval před další živelnou výstavbou.

Volkov není jediným kritikem, který v souvislosti s přípravou zimních olympijských her v Soči v roce 2014 bije na poplach. Důraznou kritiku dopadu výstavby olympijských objektů na okolní životní prostředí obsahovala i březnová zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Dokument obvinil ruské úřady, že dostatečně nepřihlížejí k důsledkům, jež mají budované projekty na ekologický systém Soči a život jeho obyvatel.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz