Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

On za života nedočkal se slávy

Česko

Cimrmanovskou publikaci s kapsami plnými dobových relikvií vydalo nakladatelství Computer Press.

Za dvaačtyřicet sezon (od 4. října 1967 do 30. června 2009) odehrálo Divadlo Járy Cimrmana 11 490 představení patnácti her, jež všechny mělo nepřetržitě (postupně pochopitelně) na repertoáru. V sezoně letošní, prozatím poslední, se fiktivní postavě Járy Cimrmana, jež zlidověla a možná už trochu i zmramorovatěla, dostalo další z mnoha poct – vyšla exkluzivní publikace Ladislava Smoljaka, Zdeňka Svěráka a Jaroslava Weigla Jára Cimrman, génius, který se neproslavil. První z autorů, Ladislav Smoljak se jejího křtu jen o několik dní nedožil. „Až mi lid odhalí pamětní desku/ na starém domě/ bude už po mně.“ napsal Jára Cimrman ve své profilové básni Ažmilid. Taky se v ní svěřuje: „Já za života nedočkal se slávy/ za své vynálezy, všechny z vlastní hlavy/ U jedněch setkával jsem se s výsměchem/ a u druhých většinou také s výsměchem/ A přitom jsem poradil Křižíkovi se světlem/ a Jiráskovi s Temnem...“

Verše vzácně sebekritické uvádějí „kapsičkovou“ knihu plnou fotografií, mapiček, nákresů, reprodukcí dokumentů, faksimilí a minibrožurek, jež s velkou dávkou nápaditosti dokreslují textovou rekapitulaci, čím vším Cimrman byl, nebo alespoň čím být mohl.

Ve weiglovském stylu, který od počátku krášlí veškeré cimrmanovské plakáty, programy a konec konců především samu výpravu her, na žlutavém papíře se sépiové fotografie obzvláště vyjímají, A je celkem jedno, že na nich Cimrmana nenajdeme. O tom paradoxu se ostatně zmiňují autoři v předmluvě, když konstatují, že tato kniha plná fotografií trpí tím, že pojednává o člověku, který se nikdy nenechal vyfotografovat. „Podobá se velkému skupinovému snímku, na němž se zúčastnili všichni účastníci narozeninové oslavy, přičemž oslavenec sám tiskl oko k fotografickému přístroji nebo si těsně před expozicí odskočil...“ A kladou si a čtenáři otázku, zda je pro poznání člověka nutná jeho tvář. Připomínají Husa a Máchu, kteří nejspíš taky vypadali docela jinak, než jak je známe z dostupných vyobrazení, a přesto jejich dílo promlouvá i k současníkům.

Historie skrytá ve vlepených kapičkách Nezbývá, než si Mistra připomínat prostřednictvím replik jeho her nalezených a zrekonstruovaných cimrmanology. O začátcích a peripetiích divadla nesoucího Cimrmanovo jméno se čtenář dozvídá z přiloženého cédéčka, zkrácené Zvukové kroniky připravené v Radiožurnálu Českého rozhlasu. O souvislostech dobových, uměleckých i osobních potom spíše v dokumentárním materiálu reprodukovaného v publikaci a různě postrkaném do kapsiček mezi stránky knihy.

Cimrman je tu zachycen nejen jako dramatik a inscenátor – v Hereckém desateru například nabádá interprety svých her: „Při závěrečné děkovačce se ukloň tak hluboko, aby nebylo vidět, že jsi to ty, kdo volá bravo“ – ale je představen také jako filozof. Brožurka Teorie poznání názorně vysvětluje Cimrmanovu filozofii externismu: „věc je tam, kde se domníváme, že není, a není tam, kde se domníváme, že je“, a ještě „Na konci poznávacího procesu nevíme tedy nic, ale zato to víme správně“.

V dárkově vybavené knize najdeme kromě mnoha dalších artefaktů a dokumentů třeba náčrt půdorysu chalupy Evžena Hedvábného, kde se našla truhla s pozůstalostí Járy Cimrmana, pohlednici s Cimrmanovou autobustou, pytlík od mouky s prvním dochovaným rukopisem básně Školákovo trápení, náčrt pověstného čakovického praku, dobový snímek Cimrmanovy matky – vídeňské operetní zpěvačky Marlén Jelinkové, železniční mapu s vyznačením místa Cimrmanova vykolejení u staničky Středoplky, Cimrmanův proslulý řez horou Blaník s pracovnou sv. Václava a mnoho jiných dokladů toho, jak pronikavě se Jára Cimrman zapsal do bádání v oboru historie, jakým průkopníkem byl v oblasti cestování, co zbylo z jeho činnosti pedagogické, jakým byl vynálezcem...

Knížka pro jeho zapálené ctitele jedním slovem k nezaplacení.

***

„Já za života nedočkal se slávy/ za své vynálezy, všechny z vlastní hlavy/ U jedněch setkával jsem se s výsměchem/ a u druhých většinou také s výsměchem/ A přitom jsem poradil Křižíkovi se světlem/ a Jiráskovi s Temnem“

V dárkově vybavené knize najdeme mnoho dalších artefaktů a dokumentů, třeba pohlednici s Cimrmanovou autobustou nebo náčrt Hedvábného chalupy, kde se našla truhla s pozůstalostí

Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Jaroslav Weigel: Jára Cimrman (Génius, který se neproslavil) CD Zvuková kronika divadla Járy Cimrmana Computer Press 2010, 64 stran

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...