Věznice opouští tisíce vězňů

Sledujte živě

Věznice opouští tisíce vězňů
19:10
Věznice v Libereckém kraji pravděpodobně opustili už všichni vězni, na něž se vztahovala amnestie. Na svobodu se dostalo podle informací od krajského soudu a vězeňské služby 557 lidí. Soudcům se ale dnes nepodaří prověřit všechny zbývající spisy a ve věznicích budou pracovat i o víkendu. Jeden muž propuštěný z vězení na základě amnestie se v Liberci údajně stal obětí trestného činu. Neznámý útočník ho prý v noci na čtvrtek v ulici 1. máje zranil v obličeji a ukradl mu doklady, peníze a další písemnosti.
16:22
Jihomoravské věznice již propustily přes 330 amnestovaných lidí. Propouštění pokračuje, v Kuřimi ho plánují i na sobotu.
16:15
Středočeské věznice k pátečnímu odpoledni opustilo 882 vězňů, na které se vztahuje amnestie prezidenta Václava Klause. Soudci však stále rozhodují o propuštění dalších lidí. Svou práci zatím ukončili pouze příbramští soudci, kteří propustili 295 lidí z věznice v Bytízu.
16:14
Amnestie prezidenta Václava Klause se bude týkat více než 32 000 lidí. Vyplývá to z aktuálních odhadů ministerstva spravedlnosti.
16:14
Žalobci nesouhlasí s tím, jak Klaus odůvodnil zastavení stíhání delších než osm let. Upozorňují, že mezi tyto případy spadají nejzávažnější kauzy posledních let.
15:18
Věznice v Ústeckém kraji už opustila většina amnestovaných. Ze šesti věznic už tři propouštění dokončily a ve dvou dalších zbývá zřejmě jen pár lidí. Vyplývá to z informací, které v pátek poskytla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková. Údaje o celkovém počtu propuštěných v kraji se ale různí - soud uvádí k pátečnímu poledni 681 amnestovaných, vězeňská služba k 7:00 napočítala 702 lidí. Kvůli situaci se sejde hejtman s krajským policejní ředitelem. Propuštění vězni už se také hlásí na úřadech v kraji.
15:10
Úřady práce po amnestii zatím nezaznamenaly velký nápor klientů. Nově evidovaly 651 lidí. Zájem je hlavně o dávku mimořádné pomoci.
15:09
Téměř dvě desítky vězňů z olomoucké vazební věznice, na něž se podle soudců vztahuje amnestie, si musejí na případnou svobodu počkat. U 17 z celkového počtu 84 odsouzených si podali státní zástupci stížnost. Rozhodovat o nich bude krajský soud.
14:53
Zlínští policisté řešili první případ, ve kterém figuroval amnestovaný vězeň. Čtyřicetiletý muž z Přerova se choval agresivně v restauraci ve Slavičíně na Zlínsku, zranil tam muže. "Budeme řešit aktuální případy. Věznice u nás není, z výkonu trestu se však budou vracet lidé, u některých se dá předpokládat recidiva," poznamenala mluvčí krajské policie Jana Macalíková.
14:11
Z více než 7000 vězňů, kteří mají být propuštěni díky amnestii prezidenta Václava Klause, by se mohla zhruba polovina vrátit zpátky do vězení. Takový je odhad jedné z výzkumných pracovnic Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Aleny Marešové. Na svobodu se dostávají zejména pachatelé méně závažných činů, například drobné majetkové kriminality či neplatiči alimentů. "Když pustí neplatiče alimentů, který například osm let neplatí výživné na své děti, tak bez jakéhokoli zázemí těžko najednou začne na děti platit," řekla Marešová.
14:06
Věznice v Libereckém kraji pravděpodobně opustili už všichni vězni, na něž se vztahovala amnestie. Na svobodu se dostalo podle informací od krajského soudu celkem 554 lidí. Soudci ve věznicích prověřují ještě zbývající spisy.
13:27
Okolo 700 vězňů odešlo od začátku amnestie z věznic v Ústeckém kraji. Ze šesti věznic už mají tři hotovo a ve dvou dalších už zbývají zřejmě jen jednotlivé případy.
12:41
Do evidence úřadů práce v Moravskoslezském kraji se zaregistrovalo 80 lidí, kteří byli na základě letošní prezidentské amnestie propuštěni z vězení, řekla Anežka Dombková z Úřadu práce v Ostravě. "Klienta vůbec neposuzujeme podle toho, jestli jde z výkonu trestu nebo ne. Pokud zaměstnavatel žádá, aby měl uchazeč čistý trestní rejstřík, musí si to vyřešit sám," řekla Dombková.
11:59
Amnestovaný čtyřiačtyřicetiletý vězeň se krátce po propuštění vloupal v Karviné do domu, kde dříve bydlel. Hlídka městské policie jej dopadla uvnitř domku ve čtvrtek večer silně opilého. Ještě před výslechem proto putoval na záchytku. Případ nyní vyšetřuje policie.
11:43
Osm z 36 věznic již ukončilo propouštění amnestovaných vězňů. K sedmé hodině ranní opustilo věznice 5020 odsouzených, uvedla vězeňská služba.
11:42
S prosbou o nocleh, stravu či možnost osprchování se začali obracet na olomouckou charitu první lidé, kteří byli propuštěni z vězení na základě amnestie. Olomouckou káznici dosud opustilo přes šest desítek odsouzených, o dalších dvou desítkách se jedná. Charita již pro ně vyčlenila několik míst v azylovém domě. Větší nápor však očekává až v příštím týdnu.
11:13
Pouhých jedenáct hodin si užil na svobodě amnestovaný třicetiletý muž ze Znojemska. Odpoledne byl propuštěn z plzeňské věznice, pak odjel autobusem domů na Znojemsko. Cestou vypil litr rumu. Zadržen byl dnes ve čtyři hodiny ráno, když se v opilosti vloupal do restaurace v Hrušovanech nad Jevišovkou. K policistům se při zatýkání choval agresivně a vulgárně. Skončil v cele, řekla mluvčí policie Lenka Drahokoupilová. Bude podán návrh na jeho vzetí do vazby.
11:05
Muž propuštěný z vězení na základě amnestie se v Liberci údajně stal obětí trestného činu. Neznámý útočník ho prý v noci na čtvrtek v ulici 1. máje zranil v obličeji a ukradl mu doklady, peníze a další písemnosti. "Veškeré okolnosti případu jsou zatím velmi nejasné. Sám poškozený byl silně pod vlivem alkoholu, nebyl schopen reagovat na žádné otázky policistů a odmítl s nimi spolupracovat," řekla krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková.
10:22
Moravskoslezské věznice už opustilo 536 amnestovaných vězňů. Propouštění pokračuje už jen v Opavě,kde ještě čeká asi deset odsouzených.


Najdete na Lidovky.cz