Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Opatrný radikál Adam Bartoš: svými projevy ztěžuje práci svým případným soudcům

USA

  7:00
PRAHA - Lídr Národní demokracie nabádá ke svržení vlády. Myslí přitom na „Zemanův kalašnikov“. Podle právníků je však Bartoš při veřejných projevech velice opatrný. Snaží se předejít situaci, že skončí před soudem.

Adam Bartoš foto: Richard Cortés, Lidové noviny

„Sobotka je zrádce,“ skanduje dav na Hradčanském náměstí. Demonstrace krajně pravicové Národní demokracie je v plném proudu. Její předseda Adam Benjamin Bartoš označuje členy vlády, která nehodlá odmítnout imigranty, za vlastizrádce.

Vzápětí zmiňuje, že kvůli přistěhovalectví z Blízkého východu stoupá počet Čechů, kteří si kupují zbraně. „Divím se, že při tom všem ohromném ozbrojení lidu se lid ještě nechopil iniciativy a nezačal rázně jednat,“ hřímá v narážce na adresu Sobotkova kabinetu.

Právě kvůli takovým výzvám je Národní demokracie v hledáčku policie a vnitro ji pravidelně zmiňuje v situačních zprávách o extremismu. A odpůrci radikálních nacionalistů čím dál hlasitěji volají po tom, aby se jeho slovy zabývala justice.

Policie obvinila Adama B. Bartoše za protižidovské výroky nad hrobem Anežky Hrůzové

Jenže právníci upozorňují, že lídr neparlamentní strany je ve svých veřejných výrocích natolik opatrný, že soudům jejich případnou práci velmi ztížil. To ilustrují i Bartošova slova o „rázném jednání“ proti Sobotkovi a jeho vládě.

„Neříká, jak dosáhnout toho, abychom vládu zbavili vlivu. Pouze vyjadřuje svůj názor, že

volby nejsou správnou cestou. Říká A, po kterém by logicky mělo následovat B, ale to autor záměrně neuvádí,“ analyzuje projev advokátka Denisa Sudolská.

O něco odvážnější je Bartoš v psaných textech, hlavně těch, ve kterých pranýřuje Židy za jejich údajnou snahu o získání světové nadvlády. „Některé výroky, zejména ty, které se týkají židovské otázky a holokaustu, by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob,“ soudí Jiří Herczeg z Právnické fakulty UK.

Kdo je Adam Bartoš

  • Novinář, aktivista, příznivec konspiračních teorií, předseda neparlamentní strany Národní demokracie.
  • Nejprve se živil novinařinou, pracoval na několika zpravodajských serverech. Později založil vlastní zpravodajský web.
  • Dnes se věnuje politice, jeho strana se objevuje v pravidelné zprávě ministerstva vnitra o extremismu jako „latentně antisemitská“.
  • Pravidelně přispívá na svůj blog. Ve svých textech zpochybňuje holokaust a tvrdí, že svět včetně ČR se snaží ovládnout židovské elity.
  • Za své konspirační teorie obdržel anticenu Bludný balvan za rok 2011.
  • Sepisuje seznamy „pravdoláskařů“, Židů a je mu připisován i internetový seznam homosexuálů.
  • Nedávno slíbil, že začne sestavovat i seznam „zrádců národa“, kteří podporují imigranty.

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš při pochodu proti islamizaci.

Ostré náboje do debaty o migrační vlně dal nacionalistům nedávno prezident Miloš Zeman, když zmínil slavný sovětský samopal AK-47 –kalašnikov – jako „nedemokratický“ prostředek k odstranění premiéra Bohuslava Sobotky. Horlivý národovec Adam Bartoš se k jeho slovům v poslední době rád hlásí jak ve veřejných proslovech, tak v textech na internetu. Tento týden se třeba objevila fotografie předsedy Národní demokracie, který pálí z pistole na podobiznu předsedy vlády.

„Prezident republiky Miloš Zeman správně poznamenal, že existují dva způsoby, jak odstranit nepohodlnou vládu,“ řekl Bartoš začátkem února v projevu na Hradčanském náměstí.

I tady ale podle odborníků asi nepřekročil mez. „O podněcování k trestnému činu zřejmě nepůjde. Autor projevu sice nepřímo zmiňuje i způsob, jak odstranit nepohodlné politiky – kalašnikov, ale domníváme se, že by tento způsob musel říci přímo,“ říká právnička Denisa Sudolská.

„Vždy je třeba pečlivě vážit, zda nejde o dovolený projev svobody projevu v rámci politické diskuse o věcech veřejného zájmu,“ dodal Jiří Herczeg z Právnické fakulty Karlovy univerzity.

V zorném poli policie

Bartoš často o migrantech hovoří jako o „hordách negrů placených USA“, případně jako o „vetřelcích“. Neziskové organizace, které běžencům pomáhají, častuje také nevybíravými výrazy a spolu s vládními politiky je řadí mezi vlastizrádce. Přesto ale vytrvale odmítá, že by byl extremista nebo antisemita. Na svou obhajobu zveřejnil několik textů na webu Národní demokracie.

Neonacisté ohrožují Tříkrálovou sbírku. Peníze půjdou na uprchlíky, děsí

Jenže ministerstvo vnitra si o něm myslí něco jiného. Bartošovu stranu řadí jednoznačně ke krajní pravici a sleduje její pomalý vzestup na úkor Dělnické strany sociální spravedlnosti.

„Národní demokraté, jakožto relativně nový subjekt tuzemské mimoparlamentní scény, sázeli na to, že jejich vazby na extremistickou scénu nejsou dosud širší veřejnosti příliš známé. V rámci propagace tak získali výhodu oproti DSSS, jejíž nezpochybnitelné a zjevné kontakty s pravicovými extremisty jsou opakovaně a dlouhodobě medializovány,“ popisuje Souhrnná situační zpráva o extremismu za poslední čtvrtletí loňského roku.

Populismem a radikální rétorikou proti migraci si Bartoš vysloužil pozornost potenciálních voličů, kteří nejsou spokojeni s vládou a jejím přístupem k přistěhovalecké vlně, jež ale Českou republiku ve srovnání s Německem nebo Skandinávií prozatím spíše míjí.

„Vyhrocená vyjádření získala straně příznivce i v řadách starší generace,“ udává situační zpráva ministerstva vnitra.

Policie si všimla i Bartošovy sporné vydavatelské činnosti. Šéf Národní demokracie totiž patří ke klasickým revizionistům holokaustu a ve svých knihách se staví proti oficiálnímu výkladu šoa. Nacistický vyhlazovací program podle něj Židé zneužili k prosazení svých zájmů.

„Adam B. Bartoš vydal ve svém nakladatelství překlad Protokolů sionských mudrců, známý falzifikát, který se stal významným zdrojem antisemitismu počátkem 20. století,“ všímá si policie.

Politik také spolu s dalšími členy Národní demokracie loni v březnu navštívil v Polné hrob Anežky Hrůzové, jejíž vražda v roce 1899 nastartovala protižidovské nálady. Za násilný čin byl totiž ve zmanipulovaném procesu odsouzen Žid Leopold Hilsner. K památníku na místě vraždy umístil Bartoš antisemitismem zavánějící nápis.

„Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena,“ napsal.

Kvůli tomu na něj podal trestní oznámení brněnský zastupitel Michal Doležel. Mimochodem, jeho hnutí Žít Brno Bartoš s oblibou tituluje jako „Žid Brno“. Doležel připomněl, že termín „řešení židovské otázky“ používali nacisté jako název svého vyhlazovacího programu.

Tématu vraždy v Polné se věnuje i kniha, kterou v reprintu vydává Bartošovo nakladatelství. Publikaci „Hilsneriáda a TGM“ napsal v roce 1939 spisovatel Jan Rys. Věnoval ji „svaté památce neúnavných bojovníků za pravdu a za odvrácení židovského nebezpečí od árijských národů“. Šéf Národní demokracie ji inzeruje jako „kvalitní druhorepublikovou literaturu“.

Trestní oznámení si Bartoš vysloužil také kvůli demonstraci, na níž držel v ruce oprátku a hrozil s ní „vlastizrádcům“, nebo za plakáty vyzývající ke „strefování do černého“.

V době, kdy byl novinářem, se nynější krajně pravicový politik těšil přízni tehdejšího prezidenta Václava Klause. Ten stránku, na níž Bartoš sepisoval seznam „pravdoláskařů“, označil za „geniální“. Lídr ND píše i seznamy Židů a homosexuálů. Slíbil, že nově vypíše i všechny „zrádce“.

Eskapády Adama Bartoše

  • 31. března 2015: Představitelé Národní demokracie vedení Bartošem navštívili hrob Anežky Hrůzové v Polné. Na místě jejího zavraždění umístili cedulku s nápisem: „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“
  • 1. července 2015: Na demonstraci proti imigraci pořádané nacionalistickými stranami Bartoš s oprátkou v ruce řekl, že „začne konat“, jestli vláda nesplní jeho požadavek na úplnou izolaci Česka od uprchlíků. Další účastníci protestu nesli šibenice a skandovali, že „vlastizrádci budou viset.“
  • 15. srpna 2015: „Vyšehradská přísaha“. Bartoš sezval své stoupence na bájný pražský vrch, aby zde odpřisáhli, že budou bránit zemi proti migrantům. Samozvaní obránci ČR se označují jako blaničtí rytíři.
  • 6. února 2016: Na pražské demonstraci, která byla součástí série protestů organizovaných německým hnutím Pegida, Bartoš vyzýval k odstranění vlády. Zmiňoval přitom, že Češi mají hodně zbraní a nepřímo tak odkazoval k výroku prezidenta Miloše Zemana, že premiéra Sobotku lze nedemokraticky odstranit kalašnikovem.
  • 14. února 2016: Jeden z Bartošových přátel zveřejnil na Facebooku fotografii lídra Národní demokracie, který střílí z pistole na terč s podobiznou premiéra Bohuslava Sobotky.