Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Operace Anthropoid: Rodinu, kde bydleli atentátníci na Heydricha, popravili v jeden den

Lidé

  6:07
Petr Fafek, Liboslava Fafková i jejich dcery Rela a Liboslava byli popraveni 24. října 1942 v Mauthausenu. V 10:50 byla zezadu do týlu zastřelena Liboslava, dvě minuty po ní její matka, v 12:38 Rela a nakonec v 16:02 otec rodiny Petr. Stalo se tak poté, co byli několik týdnů vězněni na Pankráci, kde byli vyslýcháni a mučeni, byli odsouzeni za napomáhání parašutistům Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi.

Petr Fafek foto: Archiv Jaroslava Čvančary

Petr Fafek byl za 1. světové války legionářem a společně se svou rodinou se stali jedněmi z největších podporovatelů parašutistů během jejich pobytu na území Protektorátu. Podle Martina Jindry z Ústavu pro studium totalitních režimů Fafek i přesto, že ho během roku 1940 věznilo gestapo, „nikterak neubral ze svého angažmá v protinacistickém odboji“. Po první válce Fafek pracoval pro Červený kříž a v Masarykově lize proti tuberkulóze. Tam pracovaly i jeho dcery.

Rodina Fafkových byla silně věřící. Pomáhat bližnímu svému pro ně jako členy Českobratrské církve evangelické bylo přirozené. Proto když byli požádáni, aby u sebe ubytovali na nějakou dobu parašutisty Gabčíka a Kubiše neváhali. V jejich bytě Vinohradech v Kolínské ulici čp. 1718/11 bydleli vojáci od 25. března.

Operace Anthropoid

Fafkovi pomohli parašutistům najít útočiště celkem třikrát. Poprvé tomu bylo, když ubytovali vojáky sami ve svém bytě. Podruhé když v polovině května potřebovali najít další místo, kde by se mohli zdržovat, domluvil Petr Fafek s bývalým učitelem své dcery Josefem Ogounem ubytování v jejich bytě v Dejvicích, odkud podle Ogounovy knihy vyráželi parašutisté provést atentát na říšského protektora.

Potřetí se tak stalo, když ještě před útokem na Heydricha zprostředkoval kontakt mezi pravoslavným kaplanem Vladimírem Petřkem a hlavním podporovatelem parašutistů Zelenkou-Hajským. Bez Fafkovy pomoci by tak sedm nejhledanějších vojáků v protektorátu, nikdy nenalezlo útočiště v pravoslavné kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Liboslava a Petr Fafkovi

Fafkovi však parašutistům nesloužili jen jako hledači úkrytů. Liboslava, matka rodiny, byla jednou z nejhorlivějších zásobovaček parašutistů po celou dobu jejich pobytu v kryptě. Zároveň jim poskytovali cenné informace o aktivitě policie, gestapa i armády.

Podle knihy Josefa Ogouna byly ženy Fafkovy dobrými zpravodajkami pro celou rodinu. Den po atentátu je měla paní Fafková informovat o tom, že je u nich Gabčík a den poté měla jejich byt navštívit Rela, aby Ogounovým oznámila, že se parašutisté ukryli v kryptách v centru města.

Mimo jiné parašutistům poskytovali i nutné krytí v Protektorátu. Gabčík a Kubiš společně

Operace Anthropoid: Tucet zapomenutých hrdinů

Vážení čtenáři, od 15. května Vám každý den přinášíme jeden hrdinský příběh lidí, kteří nezištně pomáhali československým parašutistům při akci Anthropoid. Všechny příběhy budete moci najít pod odkazem Operace Anthropoid: Tucet zapomenutých hrdinů

s Liboslavou a Relou měli navštívit i dnes již neexistující kino Flora, aby zhlédli zpravodajský deník a zůstali přitom nenápadní. Liboslavě tehdy bylo 19 let a Rele 20. Gabčík podle některých historických pramenů navázal vztah s mladší dcerou Fafkových Liboslavou a dokonce se měli i zasnoubit.

Jejich lásce však historie nepřála. Poté, co byli parašutisté prozrazeni, byli 22. června Fafkovi zatčeni, odvlečeni z bytu a převezeni nakonec do věznice na Pankráci. Podle zápisů tehdy vězněné herečky Boženy Půlpánové, byla paní Fafková velmi odvážná žena.

„Paní Fafkovou nechali stát tři dny a noci na chodbě bez jídla, aby prozradila další ubytovatele. Ona se dala mučit a slova neřekla! To je hrdinství hodné českých bratří!,“ napsala Půlpánová.

Na jejich hrdinství a sílu neprozradit nic vzpomíná i Josef Ogoun ve své knize. „Z faktu, že jsem zůstal nezrazen, plyne, že nikdo z nich ani nemukl, ale raději všichni podstoupili smrt, než, aby vyzradili.“

Po svém uvěznění na Pankráci byli Fafkovi převezeni do Malé pevnosti v Terezíně a následně do Mauthausenu, kde byli 24. října 1942 popraveni.

Naše zdroje

Čvančara, J., Janík, V., Ledvinka, V., Šustek, V., Pamětní kniha, 294 hrdinů a obětí heydrichiády popravených v Mauthausenu, Archív hlavního města Prahy, 2013.

Ogoun, J., Pravda o Heydrichovi: památce hrdinů, kteří odstranili Heydricha: Moravan Jana Kubiše, Slováka Jozefa Gabčíka a Čecha Jana Zelenky, J. Ogoun, Kroměříž, 1945.

Padevět, J., Šmejkal, P., Anthropoid, Academia, Praha, 2016.

http://www.ceskybratr.cz/archives/2778

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...