Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Opět debakl. Teď jde o záchranu

Čeští hokejisté do 20 let prohráli s Ruskem 3:8 * V posledních třech zápasech inkasovali 21 gólů

BUFFALO/PRAHA Všechno je špatně. Jako přes kopírák propadli čeští hokejisté do 20 let také ve třetím utkání s favoritem na mistrovství světa. Od Švédska dostali šest gólů, Kanada jich do české sítě nasázela sedm a od Rusů jich na závěr bojů v základní skupině přibylo dokonce osm.

Po porážce 3:8 už mají jasno, že si zahrají o udržení. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, už junioři mohli mít větší klid. Stačilo v nočním utkání porazit Německo. Potom by se jistě vyhnuli jednomu ze dvou sestupových míst v elitní skupině.

Pachuť z jejich vystoupení na turnaji by to však stejně nesmazalo.

Co se jim na šampionátu povedlo? Snad jen začátky zápasů. Ve všech vstřelili první gól a zvládli to také proti Rusku. Po předchozích zkušenostech působilo jejich vedení spíš jako zlověstné znamení.

Trýznivý zážitek pro brankáře To se také rychle potvrdilo. V 11. minutě už Češi prohrávali o tři, na konci druhé třetiny dokonce o šest gólů. „Neustále si říkáme, co máme na ledě dělat, ale na ledě to pak neplatí,“ rozebíral selhání pro ČTK kapitán týmu Jakub Jeřábek. V závěrečné třetině se už soupeř nemusel snažit a nechal české hokejisty jednou snížit. Dobrý pocit jim to mohlo vrátit jen těžko.

„Opakujeme stále stejné chyby,“ litoval asistent trenéra Jiří Fischer. Dost školácké chyby, uvědomovali si i sami hráči.

Jeřábek popsal opakující se zaváhání, které nabízelo Rusům možnost pohodlně udeřit. „Při přesilovkách jsme se třeba tři nebo čtyři ocitli za soupeřovou brankou, takže Rusové brali puky a chodili do brejků. Dva na jednoho, tři na dva a podobně. Oni jsou natolik zkušení, že tohle všechno umí potrestat.“ Značně trýznivým zážitkem byly zápasy také pro české brankáře. Marek Mazanec si připadal na ledě úplně zbytečný. „Takovou bezmoc a beznaděj jsem snad ještě nezažil,“ vyprávěl po zápase. Po šestém inkasovaném gólu ho vystřídal Filip Novotný. K němu se chovali Rusové ve druhé polovině zápasu milosrdněji a překonali ho pouze dvakrát.

Drama ale nekončí, i zápasy o udržení budou velmi náročné. „Hlavně po psychické stránce,“ věděl Jeřábek. Přesto věřil, že je snad Češi zvládnou s větším přehledem a odvrátí ještě větší zklamání.

Česko 3 Rusko 8

Branky a nahrávky: 2. Orsava (Hlinka, Holík), 23. Straka (Nestrašil, Jeřábek), 52. Hlinka (Frk) - 3. Orlov (Tarasenko, Sobčenko), 7. Kuzněcov (Burdasov, Dvurečenskij), 9. Golubjov (Tarasenko, Panarin), 11. Tarasenko (Orlov, Sobčenko), 25. Berďjukov (Kicyn, Kuzněcov), 27. Sobčenko (Tarasenko, Orlov), 31. Panarin (Golubjov, Bočarov), 31. Kicyn (Kuzněcov, Berezin). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Sjöberg - Winge (oba Švéd.), Tvrdoň (SR). Vyloučení: 9:13, navíc Dvurečenskij (Rusko) 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 1400. Třetiny: 1:4, 1:4, 1:0. Sestava Česka: Mazanec (27. Novotný) - Jeřábek, Řezníček, O. Horák, Šenkeřík, Pláněk, Jank, Sedlák - Palát, R. Horák, Straka - Rachůnek, Nestrašil, Honejsek - Hlinka, Holík, Orsava - Frk, Culek, Soudek - Tůma. Další výsledky: Kanada - Švédsko 5:6 po sam. náj. TABULKA SKUPINY

1.30 SEČ).

České statistiky * S 21 góly mělo Česko po základních skupinách druhou nejhorší obranu na turnaji. Víc branek inkasovalo jen Norsko (27). * V kanadském bodování je nejlepší český hráč až na 22. místě. To patří obránci Jakubu Jeřábkovi s čtyřmi body (1+3). * Nejtrestanějším hráčem turnaje je útočník Martin Frk. * Oba čeští brankáři mají úspěšnost zásahů pod 86 %.