Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Opozice chce Bakijeva soudit

Česko

Kyrgyzského prezidenta chtějí postavit před soud hlavně za krveprolití v Biškeku na začátku dubna.

Nepřipustíme ale žádné veřejné lynčování, uvedla šéfka nové vlády.

BIŠKEK Šéfka dočasné vlády v Kyrgyzstánu Roza Otunbajevová včera nevyloučila rozhovory se svrženým prezidentem Kurmanbekem Bakijevem. Současně ale prohlásila, že nová moc ho hodlá postavit před soud, aby se zodpovídal ze svých zločinů, hlavně z odpovědnosti za krveprolití ze 7. dubna v kyrgyzské metropoli Biškeku. Rusko zároveň oznámilo, že Biškeku poskytne finanční pomoc, protože kyrgyzská státní pokladna je prázdná.

Otunbajevová jednání s Bakijevem nevyloučila po schůzce s náměstkem americké ministryně zahraničí pro jižní a střední Asii Robertem Blakem. Ten je prvním vysokým oficiálním představitelem Washingtonu, který přicestoval do Biškeku po nepokojích, jež vedly k pádu prezidenta. Na adresu nové kyrgyzské vlády se Blake vyjádřil velmi pozitivně. Spojené státy jsou podle jeho slov optimistické, pokud jde o opatření, k nimž nová vláda zatím sáhla. Žádné další podrobnosti k jednání nesdělil, ale řekl, že USA na události v Kyrgyzstánu nehledí jako na státní převrat. Spojené státy mají v Kyrgyzstánu vojenskou základnu, kterou využívají pro zásobování spojeneckých vojsk v Afghánistánu. Otunbajevová včera tvrdila, že o základně Manas prý s Blakem nejednala. Už v úterý ale řekla, že pronájem základny bude automaticky o rok prodloužen, až v srpnu vyprší nynější smlouva.

Pokud jde o Bakijeva, Otunbajevová nehovořila zcela jednoznačně. Na jedné straně řekla, že s ním nevylučuje jednání, na straně druhé prohlásila, že když se Bakijev dostane do rukou nové vlády, bude postaven před soud. Bakijev v úterý řekl, že by mohl odstoupit, kdyby jemu a jeho rodině nová moc zajistila bezpečnost. Podle Otunbajevové se v současné době žádná jednání s Bakijevem „prakticky nevedou“. „Jsou zde představitelé OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizací, kteří se snaží tento problém nějak řešit. Bakijev prohlašuje, že jemu a jeho příbuzným je nutné zajistit bezpečnost. Lidé ale říkají, že překročil hranice své imunity a musí být postaven před soud,“ uvedla Otunbajevová.

Zároveň ale zdůraznila, že prozatímní vláda nepřipustí žádný samosoud, nějaké veřejné lynčování. Právě to ale požadují lidé, kteří se včera s kyrgyzskými vlajkami nad hlavou shromáždili před sídlem dočasné vlády v Biškeku.

Ruský ministr financí Alexej Kudrin včera po schůzce se členy kyrgyzské prozatímní vlády oznámil, že Rusko poskytne Biškeku 50 milionů dolarů ve formě půjček a darů. Dar má být 20 milionů dolarů a půjčka 30 milionů dolarů. „Myslím, že je možné poskytnout humanitární pomoc ve formě daru 20 milionů dolarů pro nejpotřebnější platby v sociální oblasti,“ citují agentury Kudrina. Premiér Vladimir Putin k tomu dodal, že mu kyrgyzští představitelé řekli, že státní kasa je prázdná a že výše poskytnuté pomoci může být ještě vyšší.

Autor: