Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Opozice zrušila poplatky

Česko

  21:33
PRAHA - Sociální demokraté včera ve sněmovně doslova triumfovali. Nejdříve pokořili koalici tím, že jí neschválili prodloužení českých vojenských misí v zahraničí. Chvíli nato splnili nedávný slib z krajských voleb, když prosadili úplné zrušení regulačních poplatků u lékaře, na pohotovosti, v nemocnicích i lékárnách.

Automat na poplatky. foto: Lidové noviny

Vlajková loď zdravotnické reformy ministra Tomáše Julínka se tak po necelém roce doslova potopila. Toto rozhodnutí může zvrátit už jen Senát, kde má koalice stále ještě převahu. „Téměř po roce je šance zrušit poplatky ministra Julínka a této vlády. Děkujeme, že jste vyslyšeli hlas lidí,“ poděkoval sněmovně po hlasování šťastný David Rath. S návrhem zrušit poplatky přišla komunistka Soňa Marková.

Rath: Koalice si zlomila vaz sama
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nechce boj o poplatky zatím vzdát. „Vždy mám chuť se poprat s velkým problémem a budu to dělat tak dlouho, dokud budu vědět, že to má smysl. Zatím tedy bojuji,“ prohlásil.

Premiér Mirek Topolánek po hlasování řekl, že vláda nyní připraví nové návrhy pro jednání Senátu tak, aby norma byla přijatelná pro koalici i pro nezařazené poslance. Koalici zlomilo vaz ale především to, že odmítla s ČSSD jednat. „Protože s námi nejednali, prohráli mise. Teď prohráli svůj vlajkový křižník reformy. Pokud půjdou dál tímto způsobem, tak nakonec vše, co udělala vláda Mirka Topolánka, bude zrušeno, anulováno a byla to v podstatě úplně zbytečná peripetie,“ dodal Rath.

Rebelové odešli
Pravici při klíčovém hlasování opustili rebelové z ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel. Jejich kolegové Jan Klas a Libor Ježek museli akutně do nemocnice. Díky jejich nepřítomnosti potřebovala opozice pro schválení novely rušící poplatky 97 hlasů a přesně tolik poslanců také pro návrh zvedlo ruku. Podpořil ho kromě sociálních demokratů a komunistů i nezařazený Evžen Snítilý.

Rebelům vadilo, že koalice není schopná dojednat podporu pro svá hlasování. „Na hlasování o poplatcích nebudeme. Důvodem je neschopnost a fiasko vlády se zahraničními misemi české armády. S kolegou Ranincem nás ani neinformují o žádných koaličních jednáních v této věci,“ postěžoval si Schwippel.

Lidovec Ludvík Hovorka, který poplatky dlouhodobě kritizuje, se hlasování zdržel. I když tím vlastně opozici nepomohl, svým chováním spolustraníky rozčílil. Zřejmě i proto, že včera nepodpořil ani vládní plán zahraničních misí armády v příštím roce. Ještě večer jej šéf lidoveckého klubu Pavel Severa vyzval, aby zvážil složení mandátu. Pokud se tak nestane, nezbude prý lidovcům nic jiného než přejít do opozice. Hovorka složení mandátu i opuštění stranického klubu odmítl.

„Já nevím, proč bych se měl vzdávat mandátu,“ řekl Hovorka novinářům. Severa to ale vidí jinak. „Dlouhodobě nedodržuje politiku KDU-ČSL, za kterou byl zvolen, a zpronevěřuje se programu a poškozuje tím politiku jednak KDU, jednak celé koalice,“ zhodnotil Severa Hovorkovo působení.

Jednání o změnách poplatků ve zdravotnictví se včera protáhlo do pozdních hodin. Po celý den probíhala jednání v koalici i s opoziční sociální demokracií. Nebyli se ale schopni dohodnout.

ODS Paroubkovu nabídku odmítla
Sociální demokraté nejdříve během dne oznámili, že jsou ochotni podpořit návrhy lidoveckých poslanců Jiřího Carbola nebo Ludvíka Hovorky. Od koalice chtěli také garance, že pak návrh projde Senátem.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek to označil za vstřícný krok k vládě. „Jsme připraveni podpořit tyto dva návrhy, které se doplňují. Pokud budou odsouhlaseny tyto návrhy, můžeme svůj vypustit,“ řekl Paroubek.

ODS ale na tuto Paroubkovu nabídku nepřistoupila. Pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) je Hovorkův návrh nepřijatelný. Ani poslanec Boris Šťastný (ODS) s nabízenou dohodou ČSSD nesouhlasil. „Není možné dělat dohodu s Davidem Rathem po všem, co se stalo. To by pro ODS bylo smrtící. Například je neakceptovatelný požadavek, aby se poplatky plošně zrušily pro starší pětašedesáti let,“ uvedl Šťastný.

„Pokud zákon ve sněmovně podpoří - ať už pouhou tolerancí, nebo přímo aktivně - někteří koaliční poslanci, vyzvu vedení ODS k jejich vyhazovu z koalice,“ dodal.

Carbol: Dvacet korun za celý recept
Hovorka navrhl, aby poplatky neplatili důchodci a děti. Seniorům a invalidům by se navíc měl snížit ochranný limit na výdaje z pěti tisíc na 1800 korun. Podle Carbola by zas pacienti měli v lékárně platit dvacet korun za celý recept a do limitu by se zahrnovaly všechny poplatky.

Ministerstvo zdravotnictví naopak podporuje návrh, aby se všem pacientům snížil ochranný limit doplatků a poplatků na tři tisíce korun a aby se poplatek neplatil při vyzvednutí léků, na které je vysoký doplatek.