Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vítejte v LM Village. Opuštěném letovisku, které se stalo domovem pro 300 uprchlíků

Svět

  6:00
MYRSINI - Ještě před pár lety byla LM Village vyhledávaným cílem turistů. Poklidné letní středisko ale před pěti lety dostihly potíže vyplývající z finanční krize, která na jihoevropský stát udeřila v roce 2008. Letovisko zůstalo na několik let opuštěno. Na počátku tohoto roku se sem ale začal vracet život. LM Village se stala domovem pro bezmála 300 uprchlíků.

Improvizovaný uprchlický tábor tak hostí okolo tří set syrských uprchlíků. foto: Youtube.comReprofoto

Na betonovém plácku si děti hrají s míčem. Opodál sedí u stolku ženy zahalené v šátcích a sledují okolní ruch. Rodiče mezitím chystají v kuchyni něco k snědku. Zcela normální, až idylický život, chtělo by se říct. Tito lidé na něj přitom čekali velmi dlouho.

Evakuace tábora v Idomeni je u konce. Uprchlíky rozvezly desítky autobusů

Prchajíc před bombami a jistou smrtí zažili nebezpečnou cestu do Evropy, kde pak museli žít v často špatných podmínkách v uprchlickém táboře v Idomeni nebo v Pireu. LM Village se pro ně stalo nadějí na normální život. Improvizovaný uprchlický tábor tak hostí okolo tří set syrských uprchlíků.

Ten nápad vznikl v hlavě starosty oblasti Andravida-Kyllini na západě Řecka, Nabila-Iosifa Moranta. Sám lékař původem ze Sýrie, kterou opustil svou zemi ve svých sedmnácti letech a následně se v Řecku oženil, chtěl v nastalé migrační krizi pomoci. V březnu tak do chátrajícího letoviska nastěhoval desítky syrských rodin.

A koncept prozatím funguje. Podle francouzského serveru L’Express LM Village v dubnu pojímala 341 uprchlíků. 210 z nich byli děti, 57 žen. V LM Village zároveň žije i množství starších lidí. Oproti bývalému uprchlickému tábortu v Idomeni je zde znát lepší nálada, lidé hýří úsměvy.

„Dělá mi radost, když je vidím, že žijí takto poté, co unikli bombám a válce,“ říká pro UNHCR, tedy internetové stránky Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Nabil-Iosif Morant.

Kritická situace v Idomeni: zoufalí uprchlíci mají strach, hrozí bouře

Lepší jsou i podmínky. Jak ale Monrat přiznává, letovisko se samozřejmě potýká i s mnohými problémy. Jedním z nich jsou například znečištěné zásobárny vody nebo neznalost řečtiny, což uprchlíkům značně komplikuje každodenní život. V táboře totiž scházejí i dobrovolníci, kteří by uměli arabsky. Proto je zde ale Morant, který do tábora pravidelně přichází a uprchlíkům pomáhá, třeba i s překladem lékařských spisů z řečtiny.

Nutno rovněž podotknout, že v těchto podmínkách žije pouhý zlomek 58 tisíců migrantů, kteří se nacházejí v Řecku. Řešení je to navíc jen dočasné, mnozí z nich by se rádi posunuli na cestě Evropou dále, část již tak učinila.

Ač je tábor ukázkou přívětivější tváře Řecka ve vztahu k uprchlíkům a péče o ně, problém a jeho podstatu neřeší. „Abychom přestali vídat obrázky z Idomeni a dalších míst v Evropě, musíme nejprve ukončit válku v Sýrii,“ připomíná Monrat.

Autor: