Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Orbán volá po ochraně hranic: Hrozí nekonečná migrace a konec Evropy

Evropa

  9:00aktualizováno  10:34
BUDAPEŠŤ - Maďarský premiér Viktor Orbán je přesvědčený, že Evropě hrozí zánik, pokud Evropská unie nebude chránit své hranice. V pátečním rozhovoru pro státní rozhlas řekl, že příval migrantů bude v takovém případě nekonečný a mohou přijít miliony lidí. Lucemburský ministr zahraničí předtím na adresu maďarského premiéra nešetřil ostrými slovy.

Maďarský premiér Viktor Orbán na jednání v Bruselu. foto: ČTK

„Jestliže nebudeme chránit naše hranice, pak přijdou do Evropy znovu a znovu desítky milionů,“ prohlásil podle agentury MTI šéf maďarské vlády, když hovořil o svém čtvrtečním jednání v Bruselu. Poukázal přitom na zásadní rozdíly v názorech mezi Evropskou unií a Maďarskem.

Expremiér Maďarska u sebe ubytoval uprchlíky. Orbán podle něj vyhrocuje napětí

Postěžoval si přitom na to, že většina vedoucích činitelů EU si myslí, že do unie by měl být vpuštěn každý. „Jestli ale necháme přijít každého, pak to znamená konec Evropy,“ zdůraznil Orbán, podle něhož by v takovém případě byla masová migrace „nekonečná“.

Muž vyhlíží oknem vlakové soupravy, jež měla stovky migrantů přepravit z...
Přeplněné vlaky. Maďarské úřady se snaží zvládnout chaos na Východním nádraží v...

K aktuálním problémům s migranty zejména v hlavním městě premiér poznamenal, že Maďarsko musí chránit své hranice a aplikovat evropská migrační pravidla i na tyto lidi. „My Maďaři, pokud chceme mít nadále možnost volně se pohybovat po Evropě, musíme chránit naše hranice a rovněž tak musíme na Východním nádraží v Budapešti vynutit respektování pravidel Evropské unie,“ řekl.

Poukázal přitom na to, že většina uprchlíků, kteří se utábořili na Keleti, se nechce registrovat v Maďarsku, nýbrž se chce dostat do Německa. Maďarsko je ale nemůže nechat projít, protože by tím riskovalo, že Rakousko uzavře své hranice. „Pokud jim Německo dá víza, můžeme je nechat jít,“ dodal Orbán.

‚Orbán patří do izolace‘

Čtvrteční slova Viktora Orbána, jimiž v Bruselu označil migrační krizi za problém Německa a jež následně vyvolala bouřlivé reakce mezi německými politiky, se dotkla rovněž lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna. Ten podrobil Orbánův postoj ostré kritice, upozornila v pátek agentura DPA. Lucembursko v tomto pololetí předsedá Evropské unii.

„Člověk se musí někdy za Viktora Orbána stydět,“ uvedl Asselborn v rozhovoru poskytnutém německé televizní stanici ZDF. „Je to muž, který toho v Maďarsku hodně zničil, ale zničil toho i hodně s ohledem na hodnoty Evropské unie,“ dodal.

Asselborn, jehož země v tomto pololetí předsedá Radě Evropské unie, vyzval rovněž k vytvoření společného úřadu EU pro uprchlíky. Při posuzování žádostí o udělení azylu by se podle něj mělo postupovat v celé osmadvacítce podle jednotných standardů. Navrhl proto rozšíření pravomocí Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu, který sídlí na Maltě.

Maďarský premiér by se měl podle šéfa lucemburské diplomacie dostat do diplomatické izolace, aby se nestal vzorem pro ostatní evropské hlavy států a vlád. Na otázku, zda by měla EU Orbána donutit ke změně názorů, Asselborn uvedl: „Bylo by katastrofální, kdybychom museli uvalovat sankce, aby země prokazovaly lidskost.“

Kritiky se ze strany lucemburského ministra dočkalo také Orbánovo vyjádření, že muslimové nejsou v Evropě vítaní. „Všichni jsme viděli obrázky toho malého chlapce, viděli jsme obrázky radikálů z IS (Islámského státu) v Sýrii, kteří zneužívají děti jako popravčí. Orbán to nemůže ignorovat, nemůže říct, že nechceme muslimy,“ řekl.„(Orbán) říká, že chce jen křesťany. Pokud je křesťan, pak je křesťanem i (bývalý severokorejský diktátor) Kim Ir-sen,“ pokračoval Asselborn. Křesťanské hodnoty podle něj znamenají mimo jiné pomáhat lidem, kteří se ocitnou v nebezpečí.

Apel OSN

Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres vyzval v pátek státy Evropské unie, aby si na základě povinných kvót přerozdělily přinejmenším 200 000 osob, které požádaly o azyl v hraničních zemích schengenského prostoru, především v Řecku, Maďarsku a Itálii. Informovala o tom agentura AFP.

ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJKA LN:

Osoby, které mají nárok na ochranu na území členských zemí evropské osmadvacítky, by se měly stát podle Guterrese součástí masivního programu, v rámci kterého by se mělo v unii přerozdělit až 200 000 žadatelů o azyl. Účast jednotlivých členských zemí EU na něm by přitom podle něj měla být povinná.

„Evropa čelí největšímu přílivu uprchlíků za poslední desetiletí,“ uvedl Guterres. Vzniklá situace tak prý vyžaduje „masivní společné úsilí“, které ale není se současným roztříštěným přístupem členských zemí EU možné vyvinout. „Žádná země to nezvládne sama a žádná země nemůže odmítnout svůj podíl odpovědnosti,“ řekl Guterres. Jediným způsobem, jak vyřešit současnou uprchlickou krizi, je strategie založená na „odpovědnosti, solidaritě a důvěře“, dodal komisař.

Středozemní moře letos překonalo na cestě do Evropy více než 350 000 migrantů. Přinejmenším 2643 jich přitom přišlo o život.

ROZHOVORY K TÉMATU

Po příchodu do Evropy pak další cesta uprchlíků podle Guterrese pokračuje chaoticky. Vysoký komisař zároveň odsoudil, jak se s běženci na mnoha místech údajně nedůstojně zachází. Migranti, kteří nemají důvod zůstávat v Evropě, by podle něj měli být ale obratem vráceni do zemí původu.

Šéfové německé, francouzské a italské diplomacie ve čtvrtek znovu apelovali na „spravedlivé rozdělení“ uprchlíků mezi unijní země. Opět k němu vyzvala i německá kancléřka Angela Merkelová. Představitelé zemí východní části EU včetně Česka naopak povinné kvóty na rozdělení žadatelů o azyl odmítají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!