Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Práce z domova, větší jistoty i mzdy. Absolventi při výběru zaměstnání zvyšují své nároky


Nároky stoupají. Vysokoškoláci letos čekají od svých prvních zaměstnavatelů vyšší nástupní mzdu než loni, chtějí mít možnost částečně pracovat z domova a větší jistoty. | foto: Shutterstock

Premium
Většina vysokoškoláků čeká, že si po škole vydělá 25 až 42,5 tisíce korun měsíčně. Nástupní mzdy rostou. Při výběru prvního zaměstnání po vysoké hraje větší roli jeho stabilita, výše nabízené mzdy i firemní kultura a hodnoty

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Navzdory nepříliš příznivé ekonomické situaci byl loňský rok k vysokoškolákům, co se týká šancí uplatnit se na pracovním trhu, poměrně vstřícný: náborové procesy se po covidovém útlumu rozběhly naplno, a dokonce se zvedly nástupní mzdy. Na to reagovali i sami absolventi, protože jejich platová očekávání stoupla.

Tato situace se zatím nijak zásadně nemění ani letos, a to i přesto, že zaměstnavatelé jsou o něco opatrnější v náborech a nezaměstnanost od poloviny minulého roku mírně stoupla (dle Úřadu práce ČR se letos v únoru vyšplhala na 3,9 procenta). Podíl nezaměstnaných se však stále drží na relativně nízkých hodnotách a firmy se i nadále chystají nabírat nové lidi.

O vysokoškoláky s čerstvým diplomem je zájem hlavně v IT sektoru, ale například i v bankovnictví, obchodu či technických a inženýrských profesích. Úspěšně zahájit pracovní kariéru by tedy v současnosti neměl být problém. Odborníci ovšem varují, že vzhledem k inflaci, trvající krizi na Ukrajině, vysokým cenám surovin i energií a celkově rozkolísané ekonomice může být už za pár měsíců všechno jinak. Proto se startem kariéry není dobré příliš otálet. Nacházíme se totiž v obtížně předvídatelných časech, shodují se.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se