Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

V předvečer katastrofy. Historická reportáž o tom, jak stal Adolf Hitler německým kancléřem

V pondělí je tomu 90 let, kdy se chopil moci Adolf Hitler a nastartoval cestu k největší vojenské katastrofě v dějinách. Jak to tehdy v Berlíně mohlo vypadat, přibližuje v nezvyklém žánru historické reportáže německý novinář Peter Lange. | foto: Lela Geislerová

Premium Doporučujeme
V pondělí je tomu 90 let, kdy se chopil moci Adolf Hitler a nastartoval cestu k největší vojenské katastrofě v dějinách. Jak to tehdy v Berlíně mohlo vypadat, přibližuje v nezvyklém žánru historické reportáže německý novinář Peter Lange.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Tento 30. leden 1933 je v Berlíně pošmourný, nepříjemný zimní den. Ale ti, kteří se v pozdním odpoledni shromažďují v tisících v západní části města okolo náměstí nazývaného „koleno“, což je dnes náměstí Ernsta Reutera, se o počasí nezajímají. Právě k nim dorazilo tajné heslo „Babička je mrtvá“: znamení, aby vyrazili.

Jedná se o členy SA a SS, polovojenských oddílů Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), členy „ocelových přileb“ (Stahlhelm), což je pravicové sdružení bývalých vojáků z první světové války, a příslušníky Hitlerjugend.

Kolem 19. hodiny se vydávají na pochod po tehdejší ulici Charlottenburger Allee (dnes Straße des 17. Juni) přes Tiergarten k Braniborské bráně. Pochodující na obou krajích každé řady nesou pochodně a vše se odehrává za zvuku řízné pruské vojenské hudby. Trvá jim asi hodinu, než dorazí na náměstí Pariser Platz na východní straně Braniborské brány, kde se po levé straně nachází francouzské velvyslanectví.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat