Úterý 12. listopadu 2024, svátek má Benedikt
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Ztratila Amerika schopnost se stydět? Co rozhodne prezidentské volby

Kampaň prezidentského kandidáta Donalda Trumpa v americkém státě Georgia (15. října 2024) foto: Reuters

Osobní výběr ze světového tisku Marka Hudemy: Americké prezidentské volby se blíží a to přitahuje pozornost. Nejde přitom jen o to, kdo vyhraje, zda demokratka Kamala Harrisová, či republikán Donald Trump. To je více než nejasné, šance jsou velmi vyrovnané. Takže se o to více píše všeobecně o americké politice. Například se, jako ostatně obvykle, objevily stížnosti na úpadek mravů v politice.
  14:30

V deníku Financial Times se sloupkař a editor Edward Luce ptá, zda Amerika ztratila schopnost se stydět. A uvádí příklady: možná budoucí první dáma Melania Trumpová zpoplatnila své rozhovory s novináři, newyorský starosta Eric Adams je obviněn z braní úplatků a podvodu, Mark Robinson, guvernér Severní Karolíny, se na pornostránce označil za černého nacistu a členka Kongresu Lauren Boebertová, která v politice zastává velmi striktní morální hodnoty a regulaci chování, byla vyvedena z veřejného představení, protože tam vapovala, rušila ostatní tím, že si dělala selfie s bleskem a lísala se ke svému mužskému doprovodu. Nikdo z nich kvůli tomu neodešel z politiky a nikoho republikánská strana, jíž jsou členy, neostrakizovala.

Na rozdíl od dneška, připomíná Luce, v době, kdy odstoupil po aféře Watergate republikán Richard Nixon, se styděl za to, co tím způsobil své rodině. Současný demokratický prezident Joe Biden pak rezignoval na nominaci do Bílého domu proto, že se zjistilo, že ve svém vystoupení použil výroky ukradené z projevu britského politika Neila Kinnocka.

Trump v Pensylvánii smažil hranolky, Harrisové zazpíval Stevie Wonder

Za současnou atmosféru, kdy se v americké politice nikdo nestydí za nic, prý mohou sociální sítě, kde lidé chtějí být šokováni a překvapeni a není to pro ně nic špatného, a atmosféra mezi republikány. Je to podezřelé vysvětlení, zvláště když si uvědomíme, že Edward Luce není asi nestranný. Je spojen s demokraty, psal mimo jiné projevy ministra financí Lawrence Summerse za vlády demokratického prezidenta Billa Clintona. I když na druhou stranu, na úpadek slušnosti v americké politice a u republikánů si v časopise The Atlantic stěžuje i Peter Wehner, který psal projevy dokonce pro tři americké prezidenty. Pro tři republikány.

Americkým volbám se věnuje i liberální týdeník The Economist, který píše o trumpifikaci americké politiky. Co tím myslí? Jde o to, že Harrisová si podle The Economist potichu vypůjčila některé prvky Trumpovy politiky z jeho prvního prezidentského období, aniž by si toho někdo všiml. Prostě od Trumpa opisuje jeho kampaň z roku 2016. Harrisová zastává silně protiimigrační politiku, včetně toho, že se nebude udělovat azyl, bude-li uprchlíků příliš. Ostatně, i za prezidenta Bidena, jehož je Harrisová viceprezidentkou, došlo ke zpřísnění podmínek pro přijímání uprchlíků na jižní hranici USA, čímž byl omezen jejich příliv. A Harrisová jde po vzoru Trumpa dál.

Americké volby mohou rozhodnout černí muži. A to je pro Harrisovou problém

Harrisová chce ponechat v platnosti i snížení daní, které inicioval Trump v roce 2017. Nebo jeho podstatnou část. Udržet chce také dovozní cla, která zavedl Trump. Zejména proti Číně. I když se vůči Číně nevyjadřuje tak tvrdě jako Trump, v reálu zastává možná ještě tvrdší stanoviska. Vůbec zahraniční politika obou kandidátů může být nakonec dost podobná.

Co se týče Blízkého východu, přes rezervovaný postoj Joea Bidena je Harrisová v kampani vlastně dost proizraelská, všímá si časopis, protože se snaží získat pravicové voliče. A konečně Trump sice nechce veřejně podpořit Ukrajinu proti Rusku, ale na druhou stranu, taky by se mu nehodilo, aby ruské tanky hladce převálcovaly Kyjev. Vypadal by jako slaboch a to nechce. Harrisová sice podporuje Ukrajinu, ale teď před volbami reálná podpora Ukrajině slábne. Najít oněch pověstných sedm rozdílů v praktické politice Trumpa a Harrisové bude možná nakonec docela problém.

A do třetice americké volby. Američtí voliči jsou v těchto volbách dost výrazně rozděleni, mimo jiné podle pohlaví, a to může rozhodnout volby, upozorňuje konzervativní americký deník The Wall Street Journal. Zatímco ženy dávají spíše přednost Harrisové, muži volí Trumpa. Harrisová se proto až zoufale snaží na svoji stranu získat zejména mladé muže a její protikandidát zase ženy.

Harrisová zdůrazňuje, že postupovala v minulosti jako prokurátorka proti zločincům velmi tvrdě, chlubí se, že má pistoli Glock a pije pivo. Trump zase tvrdí, že je ochráncem žen. Otázka je, zda jim to pomůže. V posledních letech ženy prostě více volí víc nalevo a muži zase napravo a pivo, glock ani řeči o ochraně žen to nejspíš rychle nezmění.

Autor: