Parky, zahrady, sady a podobná místa plná rostlin hrají klíčovou roli při dospívání, tvrdí členové výzkumných týmů na univerzitách v belgickém Hasseltu a Gentu. Podle nich by mohlo více zelených ploch ve městech vést k posunu IQ populace. Další benefitem má být snížení výskytu problémů s nadmírou agrese či nedostatkem pozornosti.
Praha zopakovala v 90. letech veškeré nešvary urbanistického vývoje, říká architekt Šik |
Větší množství zeleně má totiž za následek nižší znečištění ovzduší a menší hluk, což podle spoluautorky studie Esmée Bijensová vede ke stabilnějšímu psychickému stavu. „Tato zjištění jsou důležitá pro urbanisty k vytvoření optimálního prostředí pro děti, aby plně využili svůj potenciál,“ řekl pro britský deník The Independent profesor Tim Nawrot z univerzity v Hasseltu.
Podle deníku zkoumali vědci vývoj u zhruba 700 lidí ve věku od osmi do patnácti let, přičemž zjistili celkový nárůst IQ o více než dvě jednotky u těch, kteří žili v blízkosti míst pokrytých zelení. Při vyhodnocování výsledků brali experti v potaz také například vzdělání a finanční zázemí rodičů.
„Naše výsledky nejsou ovlivněny socioekonomickým zázemím účastníků. Souvislost mezi zelení a inteligencí byla zjištěna u dětí rodičů s vysokou i nízkou úrovní vzdělání, “ uvedla Bijensová.
I přes všechna zjištění vědci přiznávají, že zeleň má u některých na IQ malý vliv, či takřka žádný. Shodují se ovšem, že celkově dostatek rostlin může způsobit posun IQ populace do vyšších sfér.