Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Hitlerův režim byl populární. Většina Němců chtěla diktaturu, ne demokracii, říká britský spisovatel


Adolf Hitler s Nevillem Chamberlainem (vlevo) | foto: Profimedia

Premium Rozhovor
Adolf Hitler nikdy nemohl vyhrát druhou světovou válku, Německo na to nemělo sílu, uvádí Frank McDonough, odborník na nacistickou třetí říši a také politiku appeasementu. Britský historik Frank McDonough v rozhovoru pro Lidovky.cz mluvil o politice appeasementu, okolnostech nástupu Hitlera do čela Německa i o mýtech, které se kolem Führera tradují.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

McDonoughovi nedávno vyšla v českém překladu jeho kniha Hitlerovy roky, kde se pokusil po letech vylíčit kariéru Adolfa Hitlera v čele nacistického Německa a využít nově zjištěná fakta o Hitlerovi a jeho politice včetně užití donedávna nedostupných dokumentů.

Lidovky.cz: Jste kritický vůči meziválečnému britskému premiérovi Nevillu Chamberlainovi, ale uznáváte, že politika appeasementu, tedy ústupků vůči Hitlerovi ve snaze udržet mír, byla v té době pro britskou vládu racionální volbou, jenže nefungovala, a že postavit se Hitlerovi dříve mohlo válce zabránit. Mohl byste to vysvětlit podrobněji?
Myslím, že appeasement byl racionální volbou, ale nebyl jedinou možnou volbou. Domnívám se, že Chamberlain usiloval o appeasement v době, kdy se zdálo velmi nepravděpodobné, že by Hitler chtěl urovnat své požadavky týkající se revize Versailleské smlouvy, jež byla nadiktována Německu po první světové válce, mírovou cestou. Chamberlainovou velkou chybou bylo snažit se uspokojit Hitlera, i když to znamenalo, že mu umožní získat území, jak se stalo během Československé krize v roce 1938.

Politika, kterou Chamberlain přijal, nepřinesla nic, co by odradilo Hitlera od další agrese. Ve skutečnosti ho jen přiměla k tomu, že si myslel, že Chamberlain nepůjde do války kvůli Polsku. Existovala lepší volba než appeasement, kterou bylo postavit se Hitlerovi poté, co vystoupil s příliš tvrdými požadavky vůči Československu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat