Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Os(t)udné memorandum. Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se Ukrajina vzdala jaderných zbraní

Premium

Budapešťské memorandum. Americký prezident Bill Clinton, ukrajinský prezident Leonid Kučma a britský ministerský předseda John Major se právě dohodli, že Ukrajina se vzdá jaderných zbraní výměnou za bezpečnostní sliby Západu (5. prosince 1994) | foto: CTK / AP / David Brauchli ČTK

  13:00
Od podepsání Budapešťského memoranda z prosince 1994 uplynulo přesně 30 let. Rusko, Spojené státy a Velká Británie v něm poskytly Bělorusku, Kazachstánu a Ukrajině bezpečnostní ujištění jejich svrchovanosti a územní celistvosti výměnou za to, že se vzdají svých, po rozpadnuvším se Sovětském svazu zděděných jaderných arzenálů. Udělali tehdy – z pohledu současné, již deset let trvající ruské agrese – především Ukrajinci osudovou chybu? A měli vůbec na výběr?

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ukrajina ještě jako sovětská republika vyhlásila ve své Deklaraci o státní suverenitě v červenci 1990, že chce být nejadernou zemí. Jak ale připomíná politolog Paul J. D’Anieri, v tuto chvíli šlo především o stažení sovětských jaderných sil z Ukrajiny, které v roce 1991 představovaly třetí největší jaderný arzenál na světě. Ukrajina je sice fyzicky kontrolovala, ale kódy potřebné k jejich ovládání a aktivaci držela Moskva.

Jak uvádí odbornice na jadernou problematiku Mariana Budjerynová, po rozpadu SSSR bylo denuklearizaci třeba znovu zvážit v kontextu možného jaderného monopolu Ruska a jeho snah opět získat dominantní postavení v regionu.

Ještě před rozpadem SSSR podepsal americký prezident George Bush st. (1991–1993) se svým sovětským protějškem Michailem Gorbačovem 31. července 1991 dvoustrannou smlouvu START I (Strategic Arms Reduction Treaty), díky níž bylo ke konci roku 2001 odstraněno přibližně 80 % všech tehdy existujících strategických jaderných zbraní.

Odradit Rusko od agrese memorandum nedokázalo; neukládalo totiž žádné sankce a jeho politické záruky se opíraly jen o dobrou vůli a zdrženlivost ručitelů.

Jak ale připomíná Budjerynová, mezitím se Sovětský svaz rozpadl. Američané se obávali, aby se z něj nestala „Jugoslávie s atomovými zbraněmi“, a proto preferovali, aby se jeho jediným jaderným dědicem stalo Rusko, a to rychle. Bush považoval START I za svůj významný politický úspěch, nemohl v ní ale pokračovat, pokud by se k ní nepřipojily nejen Rusko, ale i Ukrajina, Kazachstán a Bělorusko.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se