Částice záření gama létají napříč vesmírem s energií až milionkrát vyšší, než má viditelné světlo. Odkud pocházejí a jaký mechanismus je dokáže „nakopnout“ k takové energii?
Většinu vesmíru, který vidíme, tvoří tzv. temná hmota a temná energie. Kde se temná hmota nachází a jaké má vlastnosti? Odpověď na tyto otázky pomohla najít čtveřice teleskopů vyrobených v ČR a umístěných v rámci výzkumného p r o j e k t u H . E . S . S . v Namibii.
Život na Zemi chrání před extrémním kosmickým zářením atmosféra. Když se částice gama srazí s molekulou vzduchu, rozpadne se a vyvolá spršku částic doprovázenou namodralým svitem - tzv. Čerenkovovým světlem. Záblesk trvá jen okamžik a pouhým okem ho nepostřehneme. Vědci proto postavili soustavu čtyř teleskopů s kamerami, které sledují oblohu a průlety částic atmosférou zaznamenávají. Záření gama letí k Zemi přímo od zdroje. Když vědci složí snímky ze všech teleskopů a zjistí směr letu, dozvědí se, odkud částice pochází.
Více se dozvíte v dnešních tištěných Lidových novinách !!!
8. března 2007 8:56
BRUSEL -
Odhalit původ kosmického záření gama a poodkrýt tajemství temné hmoty a energie se podařilo mezinárodnímu týmu vědců, do něhož patří i dva Češi -profesor Ladislav Rob z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK s doktorandem Daliborem Nedbalem. Za své výsledky dostal včera tým Descartovu cenu, kterou uděluje Evropská komise.