Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Čeští mezci rozorali veškeré meze. Vychází nová kniha o tom, kde skutečně žijeme


Ve světě jde právem o nejuznávanějšího Čecha, přesto je pro mnohé – včetně spisovatele S. d. Ch. – symbolem všeho špatného | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Jsou knihy, které jsou pěkně napsané, a tak se taky pěkně čtou. Jsou i knihy napínavé či humorné… A pak jsou knihy-soupeři, s nimiž je třeba se utkat, texty, které čtenáře nehladí, nýbrž naopak ho zneklidňují. K nim patří i nyní vydané Skutečné zrání od autora S. d. Ch. – důrazně podotýkající, že nežijeme v zemi zaslíbené, plné mléka a strdí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Čtěte nové Lidovky.cz s ročním předplatným za 199 korun. iDNES Premium slaví dva roky akční nabídkou

Že bychom se dostali do fáze kácení model? Loni jsme se dočkali frontální protikunderovské ofenzivy v biografické knize Jana Nováka Kundera: Český život a doba. Teď tu zas máme ofenzivu protihavlovskou, ovšem ve zcela jiném balení. Dramatik a prozaik, který píše pod pseudonymem S. d. Ch., přichází s prozaickým textem Skutečné zrání, jenž se neustále točí kolem (nikdy přímo nejmenovaného) Václava Havla a nahlíží (h)různá zákoutí polistopadové české krajiny.

U knihy Jana Nováka ani tak nešlo o to, co se v ní píše, pouze se zopakoval již známý vzorec. Kdo Kunderu ctí, ten musel Novákovu knihu odmítnout, a komu Kundera pije krev svým pozérstvím a tím, že se nezná ke své minulosti, tomu zas Kundera: Český život a doba konvenoval. Racionální debata tu zkrátka není možná. Je to proto, že je pro nás nesnesitelné, že nás někdo přerůstá, že někdo uspěl ve světě? Nebo je to proto, že máme dost toho, jak je tu z někoho přihlouple vytvářena modla tím, že se vše, co vykonal, vykládá s pozitivním vyzněním, případně se vše problematické raději vypustí, aby to nekazilo úchvatný portrét – a to jen proto, že uspěl ve světě?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Mohlo by vás zajímat