Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Za jak dlouho skončí civilizace? Bez policie stačí pouhé dvě hodiny

Lidé rabují ve městě Port Moresby - ilustrační snímek. foto: Profimedia.cz

Pokud by náhle přestala fungovat policie, jak dlouho by velkoměstský život kráčel ve starých kolejích pořádku a zákonnosti? Odpověď pro Port Moresby, hlavní město Papuy Nové Guineje, už známe: zhruba dvě hodiny.
  18:45

Tak dlouho trvalo, než se davy srotily v centru města a začaly vykrádat a následně zapalovat obchody poté, co policisté, nespokojení se svým platem, vyhlásili stávku. K překvapení všech (včetně policistů samotných) se ukázalo, že je to právě a jen policie, kdo stojí mezi plnými regály supermarketů a mnoha obyvateli chudých osad na periferii města, odkud se většina útočníků rekrutovala.

Jakmile vešlo ve známost, že policie nebude zasahovat, přemohly zbožíchtivé davy chabý odpor hlídačů zaměstnávaných každým obchodem na obranu proti drobným zlodějíčkům. Netrvalo dlouho a ulicemi města proudili muži, ženy i výrostci vláčející kartony instantních nudlí, pytle rýže či basy piva, případně nesoucí na ramenou televizi či pračku. Po silnici se sunula šňůra taxíků, osobních aut i autobusů obložených krabicemi všech velikostí se spotřebním zbožím a vybavením domácností všeho druhu. Nešlo o politický protest ani hladovou bouři, jen o příležitost ke krádeži, jež byla využita dostatečným počtem lidí, aby tak městská společnost vykročila směrem k chaosu a progresivnímu rozpadu.

Víc peněz si policisté protestem nevynutí. Dodrží předpisy, věří Rakušan

Stačil by další den, aby došly pohonné hmoty, potom potraviny, a v tom okamžiku by se rabování obrátilo od prázdných obchodů k domovům obyvatel. K tomu naštěstí nedošlo, vláda se vzpamatovala, po prvním dni povolala armádu a vyhlásila mimořádný stav. Davy se rozptýlily do svých domovů a vše se rychle začalo vracet ke zdánlivému normálu okolo ještě kouřících ruin supermarketů. Následujícího dne zastavila vzpamatovavší se policie i pokusy o útoky na obchody v provinciích, inspirované událostmi v hlavním městě.

„Každou společnost dělí od chaosu jen tři chody jídla“ je snad jediný hodnotný citát z díla Vladimira Iljiče Lenina. Intelektuální úvahy o tom, jak je naše civilizace křehká, začnou vypadat úplně jinak, jakmile je provozujeme v obleženém hotelu, z něhož je možné ve všech směrech pozorovat sloupy kouře stoupající z vypalovaných supermarketů, v nichž všichni ještě včera spořádaně nakupovali.

Kritické neboli fázové přechody, kdy malá změna v řídící proměnné vede k náhlé a velké změně chování a složení systému, jsou známé z fyziky. Patří mezi ně třeba změny skupenství z kapaliny na plyn. Jejich studium ve složitějších systémech, o něž se snaží třeba společenské vědy, je ovšem problematičtější už proto, že experimentovat s těmito systémy je obtížné.

Ministr jen slibuje. Policisté budou odcházet dál, varuje šéf protestu

Přechod mezi lesem a savanou je málokdy pozvolný i ve světě plynulé změny přírodních podmínek. Stejně tak i přechod od jednoho zlodějíčka v obchodě k tisícihlavému davu není lineární, ale po dosažení kritické hustoty zlodějů se spustí řetězová reakce. Anebo nespustí. Výzkum podmínek, za nichž začnou obyvatelé Prahy rabovat Primark a Kaufland, je možná důležitější, než si myslíme.

Autor článku je entomolog

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!