Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Ministři jsou často bezmocní. A navíc jednou nohou stále v kriminále, říká ekonom Daniel Münich


Daniel Münich | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Ekonom, ředitel think tanku IDEA, člen vládní skupiny NERV a zároveň i jeden z poradců premiéra Daniel Münich sleduje českou politiku zblízka již více než třicet let. A je k fungování státu dost skeptický: „Málokdo si dovede představit, jak bezmocný může ministr v této zemi být.“

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Jak se vlastně koukáte za všechny ty roky na jednotlivé ministry a ministerské předsedy? Jaké to je, dělat jim poradce?
Já jsem oficiálně členem sboru externích poradců premiéra, pracujeme v týmu nad agendami, co průběžně přicházejí, a s premiérem hovoříme zhruba jednou za čtvrt roku o větších koncepčních tématech. Tedy denně mu do ouška nešpitám. Ale ekonomicko-politickou situaci bedlivě sleduji už třetí dekádu: jako doktorand holobrádek jsem byl už v devadesátkách ekonomickým poradcem ministra školství a pak financí Ivana Pilipa. A situace je dnes v něčem podobná: politici sednou na koně – státní aparát –, který je moc neposlouchá. Dnes možná více než tehdy.

Lidovky.cz: Není to alibismus? Takto bychom mohli omlouvat každé selhání každé vlády…
Ano, někteří z nich moc neumí řídit a sedlat. Ale je to prostě těžké: náš státní aparát reformy moc dělat neumí a systémovým změnám klade velký odpor. Ať mu zadáte hloupost, nebo dobrou věc, většinou se vám vrátí milion argumentů, „proč to nejde“. Anebo prostě klade obyčejný pasivní odpor. Za čtyři roky toho pak moc nezměníte. Ne, já bych nechtěl být ministrem ani za nic. Málokdo si dovede představit, jak bezmocný může ministr v této zemi být.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat