Od letošního ledna bylo na plážích Toskánska vyplaveno přes 40 uhynulých kytovců, což je téměř dvakrát více než za celý loňský rok. Vědci z univerzity v Sieně ve spolupráci s místními úřady otestovali desítky vyplavených delfínů a zjistili, že úhyn způsobil morbillivirus, který kytovcům způsobuje dýchací obtíže a poškození mozku a dalších orgánů. U lidí je původcem spalniček, u jiných zvířecích druhů způsobuje psinku nebo dobytčí mor.
Vzduch zamořují mikroplasty. Vědci je objevili dokonce i ve sněhu v Arktidě![]() |
Kromě morbilliviru vědci podle bioložky Cecilie Manciusové zjistili u delfínů mimořádně vysokou kontaminaci pesticidy - nejvyšší, jakou kdy ve Středozemním moři zaznamenali. „Jsme přesvědčeni, že imunitní systém delfínů oslabují pesticidy, které se vyplaví do moře, a chemické látky obsažené v lodních nátěrech proti řasám,“ uvedla bioložka z toskánského úřadu pro ochranu životního prostředí.
Mořští savci jsou pesticidy a dalšími chemickými látkami obzvláště ohroženi, protože stojí na vrcholu potravního řetězce. Chemikálie se hromadí v každém jeho článku, od planktonu po korýše a končí v tělech delfínů, uvedla Mancusiová. Delfínům přitěžuje i fakt, že žijí až 40 let a mají velké zásobárny tuku, kam se chemikálie ukládají. Samičky navíc produkují velmi tučné mléko, takže látky předají svým potomkům.
Morbillivirus už se několikrát ve Středozemním moři vyskytl - v roce 1990 na následky nemoci uhynulo asi 1000 delfínů pruhovaných. Zasáhl ale i populace ploutvonožců a velryb. Choroba mezi mořskými savci propukla i v roce 2013, napsal deník The Telegraph.