Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

Dostali jste pokutu? Stáhněte si robotického advokáta jako aplikaci do mobilu

Ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Šest měsíců natvrdo. Takovým trestem pohrozili lidští právníci zakladateli společnosti DoNotPay Joshuovi Browderovi. Firma DoNotPay vyvíjí robotického advokáta. Původně vznikl jako obrana proti pokutám za překročení maximální povolené rychlosti. Zvládne ale třeba i rušení nechtěných předplatných a další drobné právnické problémy.
  10:00

Je dostupný v Británii a Spojených státech v podobě placené aplikace do mobilních telefonů. Pochopitelně se omezuje jen na záležitosti vyříditelné online. Bowder to ale chtěl změnit.

Plánoval vyzkoušet svůj systém offline u amerického soudu. DoNotPay měl zastupovat řidiče, který se rozhodl bránit proti uložené pokutě. Stání bylo naplánované na 22. února. Firma nezveřejnila, u kterého konkrétního soudu k němu dojde.

Klient DoNotPay měl přijít do jednací síně se speciálními brýlemi. Ty měly natáčet dění a odesílat je robotovi je zpracování. K brýlím měla patřit i sluchátka. Jejich prostřednictvím měl systém klientovi radit, co má říkat.

Firma DoNotPay ale musela od plánu upustit. Důvodem byly výhrůžky lidských právníků. Společnosti se ozvalo několik advokátních komor. Experiment by se prý dal považovat za neoprávněné vykonávání právnické profese. Za tento přečin lze v některých amerických státech opravdu skončit za mřížemi.

„I kdyby k němu nedošlo, hrozba trestního stíhání byla dostatečným důvodem, abychom to vzdali,“ řekl Browder webu Npr.org. „Dopisy začaly být tak časté, že jsme si řekli, že to jen odvádí naši pozornost a že bychom se měli pohnout dál.“

Z pohledu právníků je reakce logická. Nemusí se bát jen o obživu. Právnické organizace totiž působí jako záruka pro klienty. Garantují jim, že jejich členové právu opravdu rozumí.

Robot DoNotPay se měl u soudu opírat o generátory textu typu v současnosti populárního GPT-4. Ty obvykle dokážou zplodit smysluplné pojednání na zadané téma. Dělají to ale na základě statistického modelu. Samy lidské řeči nerozumí. Zlí jazykové by ovšem mohli namítnout, že porozumění je věc definice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!