Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Druhý život sv. Ludmily. Podle legendy její hrob zavalila voda, převoz ostatků za Přemyslovců byl velké politikum

Výstava věnovaná svaté Ludmile byla k vidění také v prostorách akademie věd. | foto: Foto archiv AV

Premium
Uznávaná už během svého života – a ještě více po něm. Babička svatého Václava, česká panovnice Ludmila, byla zavražděna přesně před 1100 lety.

Píše se 15. září 921. Na svém vdovském útočišti Tetíně je na rozkaz kněžny Drahomíry uškrcena česká kněžna Ludmila. Manželka prvního křesťanského panovníka Bořivoje, ač původně pohanka, později sama horlivá šiřitelka víry. Mnoha nejasnostmi opředený pozemský život kněžny Ludmily v jejích jednašedesáti letech končí. Druhý život budoucí národní světice ale právě začíná.

Čtěte nové Lidovky.cz s ročním předplatným za 199 korun. iDNES Premium slaví dva roky akční nabídkou

Legendy z Ludmily vytvářejí dokonalou ženu, babičku, manželku, křesťanku… „Ze zlomků, které máme k dispozici, můžeme sestavit obraz ženy, která byla rozhodná a rázná. Kněžna, která i určitou dobu vládla - a to by s holubičí povahou nezvládla,“ říká profesor Petr Sommer, bývalý ředitel Centra medievistických studií. Musela si být vědoma, co znamená moc a jaké prostředky jsou k ní třeba. 

„V osudný den je nejdříve překvapena, když pozná své vrahy, a pak jim dle legendy říká: …vždyť jsem vás obdarovávala zlatem, stříbrem a skvostnými šaty… To o ní vypovídá jako o vládci, který měl družinu, staral se o své bojovníky…“ říká Sommer.

Letos vydaná monografie o svaté Ludmile
Kostel sv. Ludmily
Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJECT MANAGER / LAUNCH MANAGER Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 110 000 Kč

Mohlo by vás zajímat