Elona Muska kdysi znali hlavně technologičtí nadšenci coby „otce“ platebního systému PayPal, elektroaut Tesla, propagátora letů k Marsu a šéfa firmy Space, vyrábějící rakety. Dnes ho ale už zná skoro každý. Pomáhá americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vybírat členy jeho kabinetu a byl i na lince při telefonátu mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož schopnost odporu vůči ruské invazi závisí do velké míry na Spojených státech. I když to Íránci popírají, tajně jednal s íránským velvyslancem u OSN o zmírnění napětí mezi Teheránem a Washingtonem – a jen tak pod čarou na své sociální síti X kritizuje zahraniční státníky.
Musk míří do vlády. Trump mu vymyslel „ministerstvo efektivity“ |
Spolu s dalším podnikatelem, Vivekem Ramaswamym, má v nové americké vládě na starosti „ministerstvo“ pro osekání regulací a byrokracie. Což může být pro Muska zlatý důl, protože tak může zničit regulační úřady, které trvají třeba na bezpečnosti práce, ochraně přírody či bezpečnosti cestujících, a urychlit tím rozvoj vlastního byznysu. A přitom chce vlastně změnit i celé Spojené státy a zároveň i směřování celého lidstva. Ne, Musk není skromný, a někdy se dokonce zdá, že chce Trumpa jen využít pro své cíle. Protože sám se narodil v Jihoafrické republice a funkce prezidenta je vyhrazena jen pro rodilé Američany.
Covid, gender a byrokracie
Elon Musk má pocit, že lidé se v Americe věnují nesmyslným progresivistickým věcem, že je Amerika v zajetí byrokracie, která brzdí její dynamiku a podnikavost, již právě on se svou hyperenergetickou genialitou představuje. Trump to podle něj může pomoci změnit – a také mu umožnit zachránit lidstvo. Ale o tom až později. Nejprve je třeba se podívat, jak se Elon Musk k nedávno znovuzvolenému prezidentovi vůbec dostal.
Musk totiž původně stál proti Trumpovi. Patřil k liberálům a ještě v roce 2022 tvrdil, že dosud volil převážně demokraty. Byl třeba pro nepodmíněný základní příjem, tedy aby každý dostával od státu určitou částku, a kritizoval Donalda Trumpa v průběhu jeho prvního mandátu za odstoupení od Pařížské dohody o ochraně klimatu či za jeho odpor k migraci. V průběhu pandemie covidu-19 se ale Muskův přístup změnil – začal podporovat konzervativce a postupně přímo Donalda Trumpa.
Navíc vstoupil i do politického dění. Věnoval na Trumpovu prezidentskou kampaň okolo 200 milionů dolarů, tedy asi čtyři miliardy korun, na své sociální síti X (původně Twitter) ho osobně chválil a šířil lži o Trumpově protikandidátce Kamale Harrisové.
Muži s nemilosrdnou sekerou
Co způsobilo změnu Muskova chování?