Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Nejbohatší a nejmocnější. Střet zájmů Elona Muska je ještě větší než jeho jmění a ego dohromady

Elon Musk (vlevo) a Donald Trump. | foto: Kresba Lela Geislerová

Premium
Nejbohatší člověk světa by dokázal platit třeba čtyři roky celý český státní rozpočet a ještě by mu zbylo. Je neoficiálním a nejvlivnějším poradcem nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle všeho je jeho vizí změnit celý svět. Přičemž letmé náhledy do jeho mysli a rodiny vzbuzují spíše obavy než uklidnění.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Elona Muska kdysi znali hlavně technologičtí nadšenci coby „otce“ platebního systému PayPal, elektroaut Tesla, propagátora letů k Marsu a šéfa firmy Space, vyrábějící rakety. Dnes ho ale už zná skoro každý. Pomáhá americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vybírat členy jeho kabinetu a byl i na lince při telefonátu mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož schopnost odporu vůči ruské invazi závisí do velké míry na Spojených státech. I když to Íránci popírají, tajně jednal s íránským velvyslancem u OSN o zmírnění napětí mezi Teheránem a Washingtonem – a jen tak pod čarou na své sociální síti X kritizuje zahraniční státníky.

Musk míří do vlády. Trump mu vymyslel „ministerstvo efektivity“

Spolu s dalším podnikatelem, Vivekem Ramaswamym, má v nové americké vládě na starosti „ministerstvo“ pro osekání regulací a byrokracie. Což může být pro Muska zlatý důl, protože tak může zničit regulační úřady, které trvají třeba na bezpečnosti práce, ochraně přírody či bezpečnosti cestujících, a urychlit tím rozvoj vlastního byznysu. A přitom chce vlastně změnit i celé Spojené státy a zároveň i směřování celého lidstva. Ne, Musk není skromný, a někdy se dokonce zdá, že chce Trumpa jen využít pro své cíle. Protože sám se narodil v Jihoafrické republice a funkce prezidenta je vyhrazena jen pro rodilé Američany.

Covid, gender a byrokracie

Elon Musk má pocit, že lidé se v Americe věnují nesmyslným progresivistickým věcem, že je Amerika v zajetí byrokracie, která brzdí její dynamiku a podnikavost, již právě on se svou hyperenergetickou genialitou představuje. Trump to podle něj může pomoci změnit – a také mu umožnit zachránit lidstvo. Ale o tom až později. Nejprve je třeba se podívat, jak se Elon Musk k nedávno znovuzvolenému prezidentovi vůbec dostal.

Musk totiž původně stál proti Trumpovi. Patřil k liberálům a ještě v roce 2022 tvrdil, že dosud volil převážně demokraty. Byl třeba pro nepodmíněný základní příjem, tedy aby každý dostával od státu určitou částku, a kritizoval Donalda Trumpa v průběhu jeho prvního mandátu za odstoupení od Pařížské dohody o ochraně klimatu či za jeho odpor k migraci. V průběhu pandemie covidu-19 se ale Muskův přístup změnil – začal podporovat konzervativce a postupně přímo Donalda Trumpa.

Navíc vstoupil i do politického dění. Věnoval na Trumpovu prezidentskou kampaň okolo 200 milionů dolarů, tedy asi čtyři miliardy korun, na své sociální síti X (původně Twitter) ho osobně chválil a šířil lži o Trumpově protikandidátce Kamale Harrisové.

Muži s nemilosrdnou sekerou

Co způsobilo změnu Muskova chování?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!