Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Gusta se nebála jít proti všem konvencím, říká o nejnadanější české malířce spisovatelka Střihavková


Eva Střihavková | foto: Archiv Evy Střihavkové

Premium Rozhovor
Ve své době byla kritikou označena za nejnadanější českou malířku, dnes ale jméno Augusty Nekolové znají spíš jenom fajnšmekři. Spisovatelka Eva Střihavková (1990) jí však věnovala už svůj čtvrtý román s názvem Dýchej za mě – příběh o umění, o neobyčejném sesterském poutu v nelehké době, o nerovnoprávném postavení žen i o odvaze a lidské sounáležitosti.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

„Určitě bych s Augustou kamarádit chtěla. Jestli by chtěla kamarádit i ona se mnou, nevím,“ říká o malířce sama autorka, která prací na románu strávila dva roky.

Lidovky.cz: Kdo vlastně byla Augusta Nekolová?
Byla to malířka, která tvořila na konci secese a během první světové války, po jejímž konci zemřela. Nejprve tvořila v rámci takzvaného Mayer-klubu, seskupení malířů – převážně mužů. Ale byla mezi nimi i hrstka žen, která se soustředila okolo malíře Daniela Mayera-Zajíce a jeho bratra Jana. Zmiňovaný Daniel mimochodem těsně před první světovou válkou odjel do Paříže za inspirací. Po vypuknutí konfliktu byl ale internován a převezen do Barcelony, kde ještě v roce 1914 zemřel na tyfus. O pár let později se Augusta stala členkou Kruhu výtvarných umělců. Letos uplynulo 110 let od doby, co měla tato skupina podobně smýšlejících výtvarníků první společnou výstavu v Obecním domě.

Gustino dílo je pro mě v porovnání s jejími současníky jiné, výraznější. Sálá z něj energie. Žila s malířem Jaroslavem Jarešem, jehož si vzala za manžela, a navzájem se ovlivňovali. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole, kde ale figurální malbu ženy tehdy studovat nemohly. Gusta si však vždycky našla cestu, jak získat svolení, aby v tamních ateliérech mohla malovat. Byla progresivní a nebála se ozvat. To jsou předpoklady k tomu, aby se stala výraznou osobností. Bohužel však zemřela mladá. Bylo jí teprve devětadvacet let. Její díla – větší obrazy, ale i drobné skici – mizí. Ztratilo se i její nejznámější dílo Rekonvalescenti, na němž zachytila vojáky vracející se z války. I když dobová kritika Rekonvalescenty vyzdvihovala, stejně je chtěla podle dochovaných zdrojů ještě přemalovat. Už to nestihla.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!