Peníze by mezi dětmi a rodiči neměly být tabu, říká zakladatelka projektu, který učí mladé nekrachnout

Premium

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

  11:00
Školáci často nerozumějí třeba rozdílu mezi kreditní a debetní kartou. Důležitější než biflování faktů je ale vědět, kam si pro důvěryhodné informace sáhnout, a umět o nich kriticky přemýšlet, říká Maria Šimůnková, spoluzakladatelka projektu Nekrachni. Ten učí děti i mladé dospělé finanční gramotnosti hravou a moderní formou – pomocí mobilní aplikace, videí i sociálních sítí.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

V srpnu zveřejnila Česká školní inspekce výsledky šetření zkoumajícího finanční gramotnost žáků základních a středních škol. Mimo jiné z nich vyplynulo, že teenageři se ve finanční džungli neorientují zrovna nejlépe a také že informace často hledají buď u rodičů, nebo na internetu či sociálních sítích, což s sebou nese určitá rizika.

Právě na zvýšení finanční vzdělanosti mladých lidí se zaměřuje i projekt Nekrachni. U jeho zrodu stáli v roce 2021 sami středoškoláci a vysokoškoláci, kteří se od té doby snaží, aby mladí Češi uměli s penězi lépe zacházet.

Společně s podnikatelem Jakubem Rychlým, který se v komunální politice zabývá vzděláváním, zakládala neziskovou organizaci Nekrachni i studentka datové analytiky Maria Šimůnková. V rozhovoru mluví o tom, v čem studenti ohledně financí nejvíce tápou, jak se mohou o penězích dozvědět přesně to, co potřebují, a na co si při tom dát pozor.

Lidovky.cz: Poslední šetření ČŠI ukázalo, že většinu informací ohledně financí čerpají mladí lidé od rodičů. Skrývá tento fakt nějaká úskalí?
Pokud se podíváme do výsledků tohoto výzkumu hlouběji, tak zjistíme, že žáci se doma s rodiči baví především o svých rozhodnutích, za co utrácet peníze.

Ale jen minimum dětí doma probírá to, za co rodina vydává peníze, nebo třeba aktuální finanční a ekonomické zprávy. Tento výsledek ukazuje, že diskutovat v rodině otevřeně o finančním hospodaření je často stále tabu.

Lidovky.cz: Zpráva ČŠI také tvrdí, že dalšími důležitými zdroji informací jsou sociální sítě a internet. Tam ale hrozí riziko dezinformací či různých podvodných praktik. Na jaké nástrahy v tomto ohledu mladí v kyberprostoru nejčastěji narážejí?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

99
Předplatit
Flexibilní, bez závazků
Automatické obnovování

Roční

989
Předplatit
Nejlepší poměr cena/výkon
Ušetříte 17%

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20%

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.