Ve své studii chtěli vědci zjišťovat tajemství dlouhověkosti provázené navíc dobrým zdravotním stavem. Pod vedením profesora Salvatora Di Sommy z římské univerzity La Sapienza analyzovali dvě skupiny lidí vysokého věku z Cilenta: srovnávali 29 osob o průměrném věku dvaadevadesát let se skupinou 52 mladších osob o průměrném věku šedesát let.
Čeští vědci si objevili další nový druh rostliny. Dali ji název hvězdnatka![]() |
Obě skupiny měly stejnou genetickou výbavu a stejný životní styl. Kromě stravovacích návyků a životního stylu, které vědci vyhodnocovali na základě dotazníků, podrobili zkoumané osoby mnoha krevním testům a objevili nízkou úroveň hormonu adrenomedulinu (ADM). Jde o protein spojený s rizikovými faktory úmrtí. Tento protein působí v defenzivním smyslu a zvyšuje množství krve v periferním oběhu.
První výsledky této studie byly zveřejněny v jihoitalském městě Pollica na kongresu, který se zabýval otázkami stárnutí v dobrém zdravotním stavu. Nízká úroveň tohoto zvláštního hormonu v krvi umožňuje stoletým, aby měli lepší periferní krevní oběh než osoby o třicet let mladší.
„Nízké koncentrace tohoto biomarkeru umožňuje dobré krevní zásobování orgánů a svalů,“ vysvětlil Di Somma, jehož citoval italský deník Corriere della Sera.
Vědci rovněž objevili malé molekuly metabolity, které byly přítomny v těle sledovaných starých lidí a které pozitivně ovlivňují dlouhověkost a zdraví stoletých z Cilenta. Obyvatelé Acciaroli vykazovali menší tendenci onemocnět kardiovaskulárními, neurodegenerativními a onkologickými chorobami. Konzumují středomořskou stravu na bázi olivového oleje, čerstvé zeleniny a aromatických bylinek jako je rozmarýn, který podporuje činnost mozku.
Cílem příštích studií bude prohloubit dosavadní poznatky na mnohem širším vzorku pokusných osob a zjistit, jak středomořská strava u více než stoletých osob ovlivňuje úroveň biomarkeru ADM.