Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Jak správně změřit nadání? S testováním inteligence u dětí není kam spěchat, říká psycholog


Jak je to s IQ? Inteligenci vnímáme jako silně dědičnou věc, ale ona je závislá i na podnětnosti prostředí, připomíná Hynek Cígler. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium Rozhovor
Diagnostika intelektového nadání si už s klasickými testy IQ nevystačí, současná věda se snaží vyrovnat s úkolem na vyšší úrovni. Ovšem jak při měření kognitivních schopností odfiltrovat vlivy rodiny, ale třeba i nízkého sebevědomí? A měly by se děti s mimořádným intelektem odhalovat již v mateřské škole?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Psycholog Hynek Cígler, který se věnuje psychometrii, tedy měření psychických jevů, říká, že konkrétně s IQ testy u dětí není kam spěchat a také že intelektový výkon není vše.

Lidovky.cz: Jste administrátorem facebookové skupiny Nadané děti, kde mezi sebou diskutují rodiče, ale založili ji akademici z Masarykovy univerzity. S jakým cílem?
Zdálo se nám užitečné podpořit rodiče nadaných dětí tím, že vytvoříme svépomocnou skupinu, kde by mohli sdílet své potíže nebo pochybnosti. Našim vedlejším záměrem bylo získat kontakty na rodiče za účelem výzkumů a komunikovat s cílovou skupinou našich šetření. Ale popravdě, nečekali jsme, že se skupina stane tak populární a navštěvovanou. Skoro bych řekl, že nám trochu přerostla přes hlavu.

Lidovky.cz: V jakém smyslu?
Obecně platí, že mnoho psychologických témat je ve veřejném prostoru dezinterpretovaných. Ostatně nejen psychologických. Ke kvantové fyzice si také laici vytvářejí určitý vztah a vyjadřují přesvědčení, které nemusí odpovídat daným vědeckým zjištěním. U společenských věd, kde se exaktnost definuje hůř, je demarkační linie mezi tím, co je nějak podložené, a sugestivními „řečmi“, ještě méně jasná. Existuje široké hraniční pásmo. Ve skupině se zkrátka objevují různá tvrzení, za která neručíme. Druhá věc je samozřejmě to, že nemáme čas, abychom diskusi moderovali, jak by bylo potřeba.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat