Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Pusť ten dokument znovu, Same. Které dokumenty byste neměli přehlédnout?


Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě má za sebou 26. ročník. Nabídl celou řadu zajímavých filmů, které se hrdě mohou označovat jako Filmy. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
KaprKód není filmem o zkorumpovaných bafuňářích z fotbalového prostředí, jak by napovídal kapr z názvu, ale portrétem hudebního skladatele, který ovládl jihlavskou přehlídku dokumentárních filmů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Největší kouzlo jihlavského festivalu dokumentárních filmů, letos už šestadvacátého v řadě, spočívá v otevřenosti dramaturgie. Může to znít zvláště, má-li každý rok festival své téma a vcelku pečlivě za ním v programu také jde.

Přesto je stále zásadní vytvářet si vlastní programovou konfiguraci, jet si takzvaně po vlastní koleji, hledat průniky a průchody mezi zcela odlišnými filmovými světy, a to nejen obsahově, nýbrž hlavně formálně, stylově, filmově. Taková filmová pavučina umožňuje doteky s módními, hltavě sledovanými trendy a diváckými publicistickými filmy, reagujícími na dění ve společnosti, ale i s cinefilními skvosty, znovu připomínajícími možnosti filmu jako stěžejního multimédia posledních dvou století.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat