Asi jen opravdoví znalci budou vědět, kdo získal v roce 1964 Oscara za dokumentární film. Což ale neznamená, že nemá smysl si takovou informaci doplnit: byla to Shirley Clarkeová, která zvítězila s padesátiminutovým portrétem básníka Roberta Frosta nazvaným Robert Frost: Spor milence se světem.
Zájemci jej mohou vidět příští týden v Jihlavě v rámci autorčiny retrospektivy, která představí ještě dalších čtrnáct titulů – od několikaminutových snímků až po celovečerní formáty.
Drogy, gangy, prostituce
Clarkeová s invencí zachycovala zejména odvrácenou tvář Ameriky padesátých až osmdesátých let. K jejím významným (a dnes velmi rezonujícím) dokumentům patří například Jasonův portrét (1967), představující černého homosexuálního prostituta Jasona Hollidaye. Ingmar Bergman prý tento snímek označil za nejpozoruhodnější film, který kdy viděl.
Průhledná bytost Shirley Clarkeová – retrospektiva na MFDF Ji.Hlava, 25.–30. 10. |
Shirley Clarkeová je ale také režisérkou dvou hraných celovečerních snímků Spojka (1961) a Chladný svět (1963). I ty jsou zařazeny do její jihlavské retrospektivy. „Pro Clarke je typické překračování hranice mezi dokumentem a fikcí a právě toto vystoupení ze zavedených kategorií je jedním z leitmotivů letošní Ji.hlavy,“ uvádějí pořadatelé festivalu. Spojka, natočená podle divadelní hry Jacka Gelbera, pracuje s principem „nalezeného záznamu“ – věhlasný režisér a kameraman v ní chystá dokument o skupině drogově závislých čekajících v bezútěšném bytě na svou spojku s další dávkou heroinu.
Adaptace knihy Warrena Millera Chladný svět přenáší diváka do drsného světa newyorského Harlemu: „Polodokumentární styl filmu ukazuje realitu černošského ghetta a pouličního násilí, drogové závislosti i prostituce, zatímco dějem filmu provází autentičtí neherci i skuteční členové gangů,“ slibuje anotace snímku, jehož hlavní hrdina, náctiletý Afroameričan Duke, se snaží zvýšit své společenské postavení koupí pistole, která mu pomůže stát se vůdcem gangu Royal Pythons.
Chladný svět soutěžil o Zlatého lva v Benátkách, kde byl mimochodem jeho soupeřem film Jiřího Weisse Zlaté kapradí. Nejstarším snímkem Shirley Clarkeové, který jihlavský festival uvede, je osmiminutová studie Tanec na slunci z roku 1953. Tím nejmladším je její poslední dílo, celovečerní dokument z roku 1985 Ornette: Made in America – portrét jazzového saxofonisty a skladatele Ornetta Colemana.