Přitom jde o postavu mimořádně zajímavou a rozpornou. Na jedné straně geniální básník, na straně druhé oportunista a komunistický propagandista. „Jako by měl dvě tváře, které se chovají naprosto nevyzpytatelně. Někdy jsou nádherné, někdy odporné,“ vysvětluje publicistka Krystyna Wanatowiczová, autorka vítězné knihy Nezval. Básník a jeho syn.
Kniha roku LN |
Tak trochu v opozici ke komunistickému básníkovi stojí Dům v Matoušově ulici – dům, kterým procházely dějiny. Propojení nacistického a komunistického útlaku jeho obyvatel se současnými světovými událostmi na Ukrajině či v Izraeli vyneslo spisovatelce Tereze Boučkové, kterou nejvíce čtenářů zná díky bestseleru Rok kohouta, pomyslné stříbro.
A konečně bronz si odnesl debutant Miroslav Hlaučo. Literární premiéru si schoval do svých sedmapadesáti let, přičemž jeho Letnice propojením magického realismu a české vesnice zamotaly hlavu nejednomu čtenáři i kritikovi.
Letošní ročník ankety, v níž se o své letošní „nej“ podělilo půldruhé stovky spisovatelů a kritiků, ale i vědců, politiků či lékařů, nabízí tipy na více než 250 knížek. Smyslem Knihy roku nikdy nebylo určit nejlepší knížku, ale nabídnout čtenářům široké spektrum, které doporučují „influenceři“ své doby: prezidenti i lékaři, premiéři i primáši kultury. Proto na čtrnácti stránkách zvláštního vydání přílohy Orientace v sobotním vydání MF DNES (14. 12.) najdete odpovědi Petry Hůlové i Dominika Duky, Zuzany Dostálové i Václava Klause, Terezy Matějčkové i Leoše Kyši.
Šikmý kostel, Dům v Matoušově ulici, Aristokratka. Cena čtenářů zná své vítěze |