Zatímco v tradiční anketě LN stovky moudrých hlav upozorňují na to, co v uplynulém roce přečetly a co by chtěly doporučit ostatním, webová verze funguje klasicky moderně: Klik – a je to!
Hlasování v anketě Kniha roku najdete zde. |
Fakt. Vyberte si jednu až tři knížky, které znáte a máte rádi – a hlasujte. Nejste-li si jisti, jestli jste třeba v lednu měli v ruce zrovna tuhle, stačí prokliknout odkaz a dostanete se na stránky Databazeknih.cz, kde se dozvíte víc. (A vlastně vše.)
Co se změnilo? Ve chvíli, kdy i nejuměřenější ze všech veřejně vystupujících konzervativců pan Petr Fiala, muž, který vypadá, že se v obleku přímo narodil, vstoupil na čínskou sociální síť TikTok, rozhodla se i konzervativní Orientace LN pro dramatickou modernizaci.
Anketa vznikla už v roce 1928
Kromě tradiční ankety Kniha roku, s níž začaly Lidové noviny v roce 1928 a nově ji obnovily v roce 1991, jsme se rozhodli pro rok 2024 přidat i tu nejvíce demokratickou a všem přístupnou větev: Čtenářskou cenu dostupnou každému, kdo má internet a prohlížeč.
Kniha roku Lidových novin byla vždycky elitní, někdo by možná řekl trochu snobskou záležitostí: své tipy do ní dávali prezidenti Masaryk, Havel i Klaus. Za první republiky, kdy ještě nebylo životní tempo tak hektické, hlasovali i vrchní generálové či třeba vysoce postavení soudci a byznysmeni.
Dnes je všechno výrazně „dynamičtější“, jak se eufemisticky říká nekonečné uspěchanosti, a nejčastější odpověď těchto „vysoce postavených“ zní: „Já bych hrozně rád, ale mám teď tolik práce, že vůbec nestíhám číst.“
A tak velkou část respondentů v anketě stále na papíru vydávané Orientace Lidových novin (vychází každou sobotu jako příloha MF DNES) tvoří lidé, kteří se knížkami a kulturou zabývají jaksi profesionálně: literární kritici, editoři, nakladatelé, novináři, bohemisté… Z tradice oslovujeme i všechny bývalé šéfredaktory LN, kteří v dobách svého působení měli hlasovat zakázáno (stejně jako všichni zaměstnanci) a teď si to mohou konečně vynahradit.
Naopak Čtenářská cena, k níž vám stačí jen trošinku chytrý telefon, je jakýmsi doplňkem či možná i opakem: hlasovat může skutečně kdokoli, i když si nelze vybrat libovolnou z tisíce letos publikovaných knih.
Jak jsme vybírali
V tradiční anketě má každý člověk tři hlasy, mnozí proto volí jednu knihu domácí, jednu překladovou a jednu z literatury faktu (ale není to nutnost). My jsme proto vybrali dvacet českých beletristických, dvacet světových beletristických a dvacet non fiction knížek. Vybírali jsme jednak podle průběžných výsledků „papírové ankety“, jednak podle toho, jaké knihy během roku získávaly nejlepší hodnocení, a v neposlední řadě jsme koukali i na prodeje. Jelikož loni vyšlo v Česku přes patnáct tisíc knížek, je v podstatě jisté, že náš výběr musel každého z vás zklamat – váš favorit se prostě mezi ony čtyři promile s největší pravděpodobností nedostal.
Jak hlasovat?
Zaškrtnout políčko pod obálkou. Tak prosté to je. Každý si může vybrat až tři knížky – klidně tři české autorky. Nebo jen jednu.
Které knihy doporučují premiér, bývalý prezident či arcibiskup? Projděte si výsledky prestižní ankety Kniha roku LN |
Dozvím se, jak kdo a proč hlasoval?
U Ceny čtenářů ne, to asi neumíme v tuto chvíli v takovém množství zprocesovat. U Knihy roku ano – tam jde mnohem víc než o „vítěze“ a „počty hlasů“ právě o ty zajímavosti, jak hlasovali páni Klaus nebo Halík a jak třeba Leoš Kyša.
Jak jsou knížky řazené?
Prostě: Abecedně, dle jména autorky či autora.
Mohu hlasovat pro knihu svého bráchy? Pro svoji? Pro tu z našeho nakladatelství?
Ano. Pro jakoukoli. Respondenti „papírové“ Knihy roku to mají zakázané, nesmějí být s knížkou a jejími tvůrci v žádném pracovním vztahu. Můžete, klidně celá rodina, s čistým svědomím hlasovat třebas i pro dědečkovy paměti.
A pecka na konec: Deset vylosovaných získá poukazy na nákup knih za 1500 korun v obchodech Knihy Dobrovský.