Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Kultura rušení. Američané sahají k autocenzuře, pro svobodu projevu jsou to nejhorší časy, říká právnička


Nadine Strossenová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
S americkou právničkou Nadine Strossenovou o svobodě slova, hate speech a woke kultuře a zda měl Twitter právo smazat účet prezidenta Donalda Trumpa.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Podle americké právničky Nadine Strossenové je Amerika ohrožena tažením proti základním lidským svobodám, především svobodě projevu. Nejedná se ani tak o utlačující legislativu jako spíš o vše prostupující kulturu netolerance.

Svoboda je podle ní společensky determinovaná a současná tendence k drastickým společenským postihům za „nepřípustné“ názory je přesně tím, před čím varovali klasikové liberalismu jako filozof John Stuart Mill. Stěžejní roli v tomto novém vývoji hrají sociální sítě, jejichž neregulovatelná síla dorostla do nevídaných rozměrů. Jako právnička sice trvá na tom, že coby soukromé společnosti mají technologičtí giganti právo na cenzuru jakýchkoli názorů, se kterými nesouhlasí, zároveň ale dodává, že v praxi by to dělat neměli.

Lidovky.cz: Jak jsou na tom Spojené státy se svobodou projevu?
Kdykoli odpovídám na tuhle otázku, ráda si půjčuji úvodní větu z Příběhu dvou měst od Charlese Dickense: „Byly to nejlepší časy, byly to nejhorší časy.“ Ve smyslu práva to nikdy nebylo lepší. Máme Nejvyšší soud, který – pokud jde o svobodu slova – je odhodlaný bránit i ty nejokrajovější projevy. Shodnou se na tom konzervativní i liberální soudci (nominálně 6 ku 3, pozn. red.). Pokud ale jde o to, čemu říkám kultura svobody projevu, už ji nemáme – v tomto smyslu jsou to nejhorší časy. Proto se dnes používá termín kultura rušení.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat