Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 NEJ... 10 nejdůležitějších domácích filmů roku 2009

Kultura

  15:06
Podmínkou pro výběr do žebříčku deseti nejlepších českých filmů roku 2009 bylo, aby snímek v uplynulých dvanácti měsících prošel běžnou tuzemskou distribucí. Mezi "české" filmy byly zahrnuty i české koprodukce.

Dvojka foto: Home Box Office (HBO)Reprofoto

1. 3 sezóny v pekle, režie: Tomáš Mašín
Suverénní debut Tomáše Mašína si bere z reklamního prostředí to nejlepší: vizuální preciznost a úspornost výrazu. Příběh inspirovaný autobiografickou prózou Egona Bondyho Prvních deset let ukazuje mimo jiné zlo nástupu minulého režimu a přináší životní roli Kryštofu Hádkovi.


2. Zoufalci, režie: Jitka Rudolfová
Další výrazný debut. Jitka Rudolfová vyzpovídala několik svých vrstevníků a se vtipným odstupem zachytila životní pocit dnešních třicátníků.


3. Dvojka, režie: Jaroslav Fuit
A do třetice debut! Psychologické drama rozpadajícího se vztahu šmrncnuté žánrem road movie má zralý scénář, vynikající herecké výkony a severský šmrnc.


4. Muži v říji, režie: Robert Sedláček
Tragikomedie z malé jihomoravské vesničky vypovídá o trapnosti současné politiky, lidské malosti i české nátuře. Robert Sedláček řeže s přesností chirurga.


5. Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?, režie: Jiří Barta
Harampádí z půdy ožívá v nejlepší tradici české animátorské školy. Strhující malý velkofilm o souboji Dobra se Zlem strká do kapsy všechny sterilní digitální "pixarovky" a "disneyovky".


6. Kawasakiho růže, režie: Jan Hřebejk
Hřebejk s Jarchovským se ve svém desátém společném filmu pokusili o "čisté" drama. Příběh o jednom morálním selhání otevírá palčivé téma donášení StB, rafinovaně na něj nahlíží z různých úhlů a nakonec řekne to, co naše společnost zoufale potřebovala slyšet.


7. Jak se vaří dějiny, režie: Peter Kerekes
Že už vás žádný film o válce nepřekvapí? Slovensko-česko-rakouský koprodukční dokument mapuje evropské ozbrojené konflikty 20. století nečekaným způsobem: prostřednictvím vojenských kuchařů, kteří svými vařečkami pomáhali míchat lidské dějiny.


8. Auto*Mat, režie: Martin Mareček
Vtipný dokument na vážné téma: dopravní situaci v Praze. Martin Mareček rekapituluje své několikaleté snažení o navrácení hlavního města lidem, ukazuje vývoj občanské iniciativy, kterou spoluzakládal, a odhaluje donebevolající populismus primátora Béma.


9. Jánošík, režie: Agnieszka Holland
Málem nedokončenému velkofilmu, jehož výroba se vlekla dlouhé roky, dominují senzualita a životný folklór, díky kterému vynikne spjatost postav s jejich zemí. Poeticko-brutální scéna Jánošíkovy popravy je nejspíš to nejfyzičtější, co bylo letos v českém filmu k vidění.


10. Zemský ráj to napohled, režie: Irena Pavlásková
Film podle částečně autobiografického scénáře Terezy Boučkové solidně evokuje počínající normalizaci, odmítá se dívat na slavné disidenty růžovými brýlemi a připomíná, jak klíčovou roli v tehdejším disentu hrály ženy.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat