"Katalog má sloužit pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá," říká tajemnice svazu knihkupců Marcela Turečková.
První katalog doporučuje 36 titulů původní české tvorby a zajímavé ediční počiny za posledních dvacet měsíců. Vytvořili ho zástupci Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY (International Board on Books for Young People). Je dostupný na webových stránkách obou institucí www.sckn.cz a www.ibby.cz. "Knihy byly vybírány z členské nakladatelské základny SČKN a České sekce IBBY, ale v budoucnu do projektu zahrneme širší produkci," doplňuje Turečková.
K titulům, které se v katalogu objevují, patří například Štěkej, mourku (Ivona Březinová), Pohádky pana přednosty (Robert Drozda), Rostlinopis (Jiří Dvořák), Nikolina cesta (Michaela Fišarová), České nebe (Alena Ježková), Čertovo kopyto (kolektiv autorů), 12 hodin s Oskarem (Eva Maceková), Velikonoční knížka (Tereza Říčanová), Kouzelný polštář (Kateřina Sechovcová), Lichožrouti navždy (Pavel Šrut), Gorilí táta Markéty Pilátové a Michala Ždánského a další.
Katalog je uspořádán abecedně, profil každého díla zahrnuje obálku, anotaci vytvořenou spoluautory, medailon autorů a ilustrátorů. V příloze je seznam nakladatelů vybraných titulů a seznam knihkupců, kteří mají všechny knihy v nabídce.
Dětské tituly tvoří až desetinu celkové knižní produkce
Česku se v posledních deseti letech podle dřívějších údajů SČKN ztrojnásobil počet vydávaných dětských knih. Loni se na celkové titulové produkci podílely přibližně deseti procenty. Mezi nejprodávanějšími dětskými knihami v tuzemsku převládají zahraniční tituly, které jsou světovými bestsellery. Do žebříčku nejžádanějších knih také často zasáhne kampaň spojená s filmem, která oživí zájem o jeho předlohu nebo přepis.
Od Maxipsa Fíka k Deníku malého poseroutky
Podle knihkupců ale existuje zlatý fond dětské literatury, ve kterém figuruje česká klasika starší i nová, a tak se v žebříčcích stále objevuje Maxipes Fík, Káťa a Škubánek, Malý princ nebo Čapkovo Povídání o pejskovi a kočičce.
Hitem několika posledních let je Deník malého poseroutky amerického autora Jeffa Kinneyho - v žebříčku nejprodávanějších dětských knih posledního týdne jsou čtyři díly série mezi prvními deseti tituly. Série je psána formou deníků jedenáctiletého kluka, který se ocitl na víceletém gymnáziu, "kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně".
Děti pravděpodobně lákají tituly s názvy užívajícími hovorový jazyk, patří mezi ně také Babička drsňačka nebo titul téhož autora Davida Walliamse Pan Smraďoch. Boduje i Deník mimoňky Rachel Russellové či kniha Vítejte v klubu trapáků od H. N. Kowita.