Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

420PEOPLE zatančí na motivy z Hamleta i Máchova Máje

Kultura

  16:00
PRAHA - Špičkový taneční soubor na jaře a v létě absolvuje několik vystoupení na českých i zahraničních scénách a festivalech.

Z představení souboru 420PEOPLE foto: SofiG

Diváci se mohou těšit na setkání s extratřídou současného tance. Zakladatelé a hlavní protagonisté 420PEOPLE, Václav Kuneš a Nataša Novotná, navíc chystají nová představení.

Poslední příležitost vidět duet Jiřího Kyliána 14'20" v podání Nataši Novotné a Václava Kuneše se nabízí 22. května na Nové scéně Národního divadla. Derniéra komponovaného večera, jehož součástí je také choreografie Václava Kuneše pro šest tanečníků a hudebníka nazvaná Reen, vyvrcholí uvedením nového krátkého filmu Hamletophelia, který na motivy textu Heinera Müllera Hamletmachine natočil Jakub Jahn. Film nevšedním způsobem představuje módní kolekci Marcela Holubce a vznikl pro Festival tanečních filmů v Praze v žánru dance for camera.

Pozoruhodná multižánrová inscenace Máj přibližující krásu Máchových veršů v moderní interpretaci činoherní, taneční, ve zpěvu a hudbě (společné dílo choreografa Václava Kuneše a režiséra Davida Prachaře) bude na Nové scéně ND k vidění 26. června.

Dynamická choreografie, současný tanec plný energie, sled obrazů a akcí, které se překrývají, doplňují i vytvářejí kontrasty, výrazná scénografie, hudba, projekce i mluvené slovo... Takové je představení Václava Kuneše Wind-up, se kterým se soubor 420PEOPLE představí 6. června v Plzni a 8. června na festivalu Tanec 2013 ve Valašském Meziříčí.

Stand-up ballet

O prázdninách 420PEOPLE zamíří za hranice České republiky, na konci července zatančí v Kyrlu v Japonsku a v srpnu se soubor vydá na Kulturfestival ve švédském Stockholmu, Festival Dancing Poznan v Polsku a Festival Oriente Occidente v Itálii.

V současné době soubor 420PEOPLE začíná zkoušet první vlastní celovečerní představení Mirage. Václav Kuneš se inspiroval stand-up komediemi Jimmy Fallona či Davea Chappella. Premiéra inscenace, jež se pohybuje na hranici komedie a otázek, které jdou pod kůži, je ohlášena na 15. října.

Nataša Novotná připravuje premiéru Škrtiče v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a navazuje tak na zkušenosti získané při realizaci společného představení s Orchestrem Berg  M is for... na Nové scéně. V Ostravě bude opět pracovat nejen s tanečníky baletu NDM, ale také s herci a hudebníky.

Choreografie Nataši Novotné na hudbu Bohuslava Martinů (Škrtič) je spolu s choreografií Jiřího Kyliána na hudbu Leoše Janáčka (Po zarostlém chodníčku) součástí inscenace nazvané Návraty domů, očekávané baletní události sezóny v NDM.

420PEOPLE

Prestižní taneční soubor, který na přelomu let 2006 a2007 založili Václav Kuneš a Nataša Novotná – bývalí dlouholetí členové Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Ve spolupráci s umělci z různých oborů naplňují svou uměleckou vizi a produkují tvorbu s pomyslnou značkou Made by Czechs. Soubor 420PEOPLE je však zároveň organickou součástí mezinárodní tvůrčí scény.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...