Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Adolf Loos Forever. Winternitzova vila chystá výstavu k jubileu slavného architekta

Kultura

  15:00
PRAHA - Ke 150. výročí Adolfa Loose se v prostorách Winternitzovy vily, budovy, kterou Loos navrhoval, uskuteční výstava věnovaná tomuto architektovi. Představí jeho díla, ale i osobní život.

Druhý pražský Loos. Adolf Loos ve spolupráci s Karlem Lhotou navrhl vilu JUDr. Josefa Winternitze na pražském Smíchově v letech 1931–1932. Před několika lety byla citlivě opravena foto: DAVID CYSAŘ A JEHO ARCHIV

Adolf Loos, původem brněnský architekt je dnes považován za jednoho z průkopníků moderní architektury, který se nebál jít proti proudu a dobovým konvencím. Výstava se kromě jeho tvorby architektonické věnuje i méně známým skutečnostem jeho života a připomíná, že Loos byl mimo jiné výborným esejistou a velmi vlivným pedagogem. Byl také velice společenský a během svého života měl mnoho zajímavých přátel, klientů, studentů a spolupracovníků, kvůli své povaze však také řadu odpůrců.

Výstava Loos Forever.
Výstava Loos Forever.

Expozice je rozeseta po Winternitzově vile, která sama je tím největším exponátem. Možnost uspořádat výstavu o Adolfu Loosovi přímo v jeho posledním díle dává návštěvníkům příležitost osobně prozkoumat to, o čem se dočtou ve výstavních textech. 

„Expozice je pojata tak, aby představila oba architekty i jejich dílo, diváka nepřehltila, ale neobvyklou formou mu zážitek ozvláštnila. Například do křesel je možno si sednout a knihy se smějí bez omezení číst, budete tak moci myšlenky a dílo Adolfa Loose nasát všemi smysly,“ popisuje  kurátor Daniel Verner.

„Součástí výstavy jsou také dvě místnosti s novou stálou expozicí věnovanou samotné Winternitzově vile a rodině mého pradědečka Josefa Winternitze, která ve vile žila, ale pro svůj židovský původ o ni byla později připravena a její osud hluboce poznamenal jak holocaust, tak komunismus,“ dodává David Cysař, ředitel Winternitzovy vily.

Autor: