Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Africký řezník v terapii. Na pokračování Dne nezávislosti nestačilo ani dvacet let příprav

USA

  6:00
PRAHA - Filmový hit Rolanda Emmericha před dvaceti lety, jak celkem trefně praví text distributora, „přinesl nový typ celosvětové katastrofy“. Nabídl, na tehdejší poměry, velkolepou trikovou podívanou vystavěnou na kostrbaté dějové osnově. Nedělal si velké starosti s logikou, psychologií a věrohodností postav, zato nešetřil patosem a americkým patriotismem, které poněkud ředil příležitostným humorem.

Den nezávislosti: Nový útok skončil jako sedmý. Mimozemšťani znovu útočí na zem a znovu je tady parta všehoschopných Američanů, kteří jim v tom hrdinsky zabrání. foto: Cinemart

Drtivě vysál peněženky návštěvníků kin: vydělal přes 817 milionů dolarů a nakrátko se stal druhým nejúspěšnějším filmem v dějinách, po o tři roky starším Jurském parku. Momentálně je prý na pětapadesátém místě žebříčku – i to svědčí o tom, jak se za tu dobu proměnil svět a standardy filmové atrakce. A je pravda, že právě Den nezávislosti dal k té proměně silný impulz.

Návrat nenasytných mimozemšťanů

Samozřejmě jen pošetilec se mohl domnívat, že se nenasytní mimozemšťané nepokusí o návrat. Mohli jsme před tím zavírat oči, modlit se, aby se to nestalo, ale skutečnost je taková, že nový útok je tady. A s ním celá alternativní realita Dne nezávislosti. Je v ní rok 2016, stejně jako v té naší, posledních dvacet let se však po odvrácení útoku mimozemšťanů odvíjelo poněkud odlišně. I když ne tak docela: například potřeba Američanů vlichotit se Číně je tam zjevně úplně stejná. Už neplatí, že svět rovná se Amerika a ta zachrání zeměkouli před vesmírnou hrozbou. V Novém útoku americkým hrdinům pomáhají také respektovaní čínští kolegové, zejména pak stíhací pilotka Rain v podání čínské modelky a herečky slynoucí Angelababy. Ne že by v ději k něčemu zvláštnímu byla, ale o to častěji se připomíná.

Podobně jako další úspěšné filmové projekty hledající způsob, jak oslovit novou generaci diváků, snaží se i Den nezávislosti: Nový útok vyvážit zastoupení starých a nových hrdinů. Pro pamětníky má fungovat zejména postava vědce Davida Levinsona v podání Jeffa Goldbluma. Levinson má ve svém věku už právo na partnerku, jíž je francouzská psychiatrička Catherine Marceauxová (Charlotte Gainsbourgová). S tou už David kdysi žil a nevyšlo to, nyní se, jak jinak, úplnou náhodou potkávají na pracovní misi. Jak to přijde? Inu, David vyrazil do střední Afriky zkoumat ztroskotané plavidlo mimozemšťanů. To na rozdíl od ostatních strojů zatím zůstalo stranou pozornosti, jelikož hrdý africký národ v Demokratické republice D’Umbutu se nezúčastnil celosvětového sjednocení a své mimozemšťany si potíral sám, pěkně po jednom a ručně, takže mu to trvalo deset let. Novým vůdcem je tam Dikembe Umbutu (viz název republiky), který, v souladu s nejlepšími tradicemi africké demokracie, nesundává uniformu a celkově nijak nevybočuje z představy sadistického řezníka. Překvapivě je nicméně kladnou postavou a nejspíš má dobré srdce. A co že má společného s francouzskou psychiatričkou? Správně: setkání s mimozemšťany milého Dikembeho psychicky poznamenalo a Catherine mu pomáhá se s touto újmou vypořádat.

Jeff Goldblum a Charlotte Gainsbourgová.

Z uvedeného je snad celkem dobře poznat, že si tvůrci i po dvaceti letech zachovali schopnost servírovat publiku s odzbrojující nenuceností opravdu mimořádné nesmysly. A to jsme ani nezmínili skutečný důvod, proč vlastně mimozemšťané k naší matce Zemi přirazili a co jí chtějí provést.

Citlivý africký zabiják není zdaleka jediný, kdo po zážitcích plynoucích z minulého Dne nezávislosti potřebuje psychiatra. Dobře na tom není ani prezident Thomas J. Whitmore (Bill Pullman), který v roce 1996 hrdinně stál v čele obrany planety a pronesl památný burcující projev. Teď je z něj zmatený, sešlý muž, kterého jeho dcera Patricia (Maika Monroeová) v podstatě ukrývá před světem; tato proměna světového lídra je asi jediný skutečně zajímavý motiv v celém filmu.

Mezi námi děvčaty

Patricia pracuje v Bílém domě a také má pilotní výcvik – ostatně zdá se, že pro nikoho v této alternativní realitě není nic snazšího než sednout do stíhačky libovolného typu a provenience a uhánět s ní vstříc nepříteli. Což logicky ústí v cenné poselství, že nic tak nesblíží otce a dospělou dceru jako rozhovor během rozhodujícího bojového vzletu.

Patricia má také nápadníka, jímž je letec a vesmírný jeřábník Jake Morrison (Liam Hemsworth). Ten je hlavním mladým mužským hrdinou tohoto filmu, ale oproti prvnímuDni nezávislosti se tu genderové rozložení rozhodujících postav hodně posunulo. V souladu s aktuálním trendem silných ženských hrdinek je klíčovou bojovnicí právě Patricia. Ostatně i prezidentem USA je žena a hlavně: ukáže se, že mimozemšťané mají královnu, která je ovládá jako hmyzí roj. Takže to podstatné se tu odehrává z velké části mezi samými děvčaty.

Nechybí množství pokusů o humor (je otázka, zda třeba opakovaný vtip o „blízkém setkání“ má ještě koho oslovit) a ad absurdum dovedených žánrových klišé. Vyniká žlutý školní autobus plný dětí, který se bůhvíproč motá uprostřed nejvypjatější situace.

Na rozdíl od prvního Dne nezávislosti nenabízí Nový útok nic převratného, i když se takový dojem samozřejmě snaží budit. Mimozemšťané rvou ze země celá města a hází je na jiná města – a mnozí diváci si možná stejně řeknou jen „hm“. Únava z přemíry „nevídaných“ výjevů je logickým důsledkem trendu, který Den nezávislosti kdysi odstartoval. Nové ambiciózní trháky už potřebují něco víc: třeba myšlenku. Nový útok ale nabízí jen směs převážně ohraných nápadů, krkolomné zvraty a naivně zmatenou reflexi současného světa. I tak už inzeruje další pokračování.

Den nezávislosti: Nový útok

USA 2016

Režie: Roland Emmerich

Hrají: Maika Monroeová, Liam Hemsworth, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Charlotte Gainsbourgová a další

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!