Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Alain Delon. Legendární Černý tulipán a symbol mužské krásy

Kultura

  10:03
Zemřel legendární francouzský herec Alain Delon, bylo mu 88 let. Jeho tři děti to v neděli ve společném prohlášení sdělily agentuře AFP. Delon zemřel obklopen rodinou ve svém domě v Douchy asi 100 kilometrů jižně od Paříže. Herec byl v posledních letech nemocný.

Alain Delon, svého času symbol mužské krásy, si zahrál v téměř stovce filmů, diváci ho znají třeba ze snímků Černý tulipán, Dva muži ve městě či Borsalino.

„Alain Fabien, Anouchka, Anthony a také (pes) Loubo s nezměrnou bolestí oznamují odchod otce. Zemřel pokojně ve svém domě v Douchy, obklopen svými třemi dětmi a rodinou. V této nesmírně bolestné době smutku rodina žádá o respektování soukromí,“ napsali Delonovi potomci v prohlášení.

V roce 1968, čtyři roky po rozchodu, si Alain Delon přál mít po svém boku ve filmu Bazén právě Romy Schneiderovou.

Delon se narodil 8. listopadu 1935 ve Sceaux na předměstí Paříže. „Byl jsem malý, divoký netvor,“ vzpomínal na své mládí plné útěků z domova a vyhazovů ze škol. Vyučil se řezníkem, raději se ale pak dal do armády, s níž bojoval v Indočíně a ze které ho nakonec vyhodili. Zapadl do pařížské bohémy a živil se všelijak. Do světel ramp mu pomohl zajímavý chlapecký zjev, jehož poprvé využil režisér Yves Allégret v roce 1957 ve snímku Když se do toho zaplete žena.

„Moje matka mě obdařila příznivým zjevem a brzy ve své kariéře jsem potkal mistry jako Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni nebo Jean-Pierre Melville. A s takovými předpoklady by neuspěl jen idiot,“ řekl Delon před časem. Příležitost chytil takzvaně „za pačesy“ a na vrcholu kariéry mu ve Francii konkuroval snad jen Jean-Paul Belmondo.

Jeho kariéra se pořádně rozjela, když natočil drama V plném slunci (1960) režiséra Reného Clémenta, v němž ztvárnil jednu ze svých prvních hlavních rolí. Pak už následovaly úspěšné snímky Rocco a jeho bratři (1960; s Annie Girardotovou), Gepard (1963; s Claudií Cardinalovou), Černý tulipán (1964), Borsalino (1970; s Belmondem), Sicilský klan (1969), Dva muži ve městě (1973; s Jeanem Gabinem), Smrt darebáka (1977; s Ornellou Mutiovou) nebo Swannova láska (1984).

Delon se objevil i v detektivních seriálech Fabio Montale (2001) a Frank Riva (2003 až 2004). Zahrál si také Julia Caesara v komedii Asterix a Olympijské hry (2008) a podílel se na romantické komedii Jeden manžel navíc (2010).

Alain Delon byl oceněn na prestižních festivalech a často se mu dostávalo ocenění za celou jeho kariéru. V roce 1991 se stal členem francouzského Řádu čestné legie. V průběhu své kariéry Delon spolupracoval s mnoha režiséry, například s Luchinem Viscontim, Jeanem-Lukem Godardem, Jean-Pierrem Melvillem, Michelangelem Antonionim či Louisem Mallem.

Když Delonovi v květnu 2019 udělili na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo, nazvala ho americká organizace Woman and Hollywood ve své petici „rasistou, homofobem a misogynem“. Idol žen několika generací se totiž nechal slyšet, že se s nimi občas nemazlil: „Řekl jsem, že jsem dal facku ženě? Ano. A měl jsem dodat, že víc facek jsem dostal než rozdal. Žádnou ženu jsem nikdy v životě neobtěžoval. To ony mě dost obtěžovaly,“ prohlásil v jednom rozhovoru. Jindy například řekl, že homosexuálové by neměli vychovávat děti.

V létě 2023 se Delon dostal na titulní stránky novin, když jeho tři děti podaly stížnost na jeho společnici Hiromi Rollinovou kvůli podezření z jeho omezování. Podle nich byla družka agresivní a urážlivá a bránila mu kontaktovat se s rodinou a blízkými. Rollinová odmítla veškerá nařčení a tvrdila, že s Delonem v posledních desetiletích udržovala milenecký vztah.

Letos Delonovi hrozilo obvinění z nelegálního držení zbraní, s ohledem na jeho špatný zdravotní stav ale prokuratura případ odložila. Policie letos v únoru objevila v jeho sídle celkem 72 zbraní a také soukromou střelnici, ačkoli neměl zbrojní průkaz.

Samostatnou kapitolou v Delonově životě jsou ženy. Z několika jeho vztahů patřilo k významným partnerství s herečkou Romy Schneiderovou, se kterou žil v letech 1958 až 1963. Delon měl však v té době poměr i s Nico, zpěvačkou skupiny The Velvet Underground, která mu v roce 1962 porodila syna Christiana Aarona. Delon jej oficiálně neuznal, i když podoba jej nezapře. Herec žil také se zpěvačkou Dalidou a s herečkou Mireille Darcovou (1968 až 1982).

Poprvé se Delon oženil v roce 1964 s herečkou Nathalií Canovasovou, s níž má syna Anthonyho (narozen v září 1964). Ten se stal rovněž hercem a s otcem měl dlouho komplikovaný vztah. Manželství s Nathalií skončilo po čtyřech letech. V roce 1987 pojal Delon za ženu někdejší nizozemskou královnu krásy Rosalii van Breemenovou, se kterou žil 15 let. Kromě Anouchky se jim v roce 1994 narodil syn Alain-Fabien.

Herec, který měl od roku 1999 i švýcarské občanství a který žil poblíž Ženevy, byl za své umění několikrát oceněn. V roce 2013 získal na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo, stejnou cenou byl i Zlatý medvěd z festivalu v Berlíně v roce 1995. Delon má na svém kontě rovněž francouzského Césara za nejlepší herecký výkon roku ve filmu Náš příběh.

V roce 2011 byl Delon součástí oficiální francouzské delegace, která přijela do Prahy na pohřeb Václava Havla. Přátelství obou osobností a milovníků filmu a divadla se datovalo zhruba od začátku 90. let. Jako „znalci žen“ mu byla v roce 2008 svěřena role předsedy poroty soutěže krásy Česká Miss.

Tento svět opustím bez lítosti, prohlásil herec v jednom rozhovoru v týdeníku Paris-Match. „Život už mi moc nepřináší. Už jsem všechno poznal a viděl. Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení,“ uvedl na konci rozhovoru, ve kterém bilancoval svou 60letou kariéru.

Autoři: ,