Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alice Nellis chystá operu v bývalé vývařovně

Kultura

  11:25
PRAHA - Jednou z doprovodných akcí mezinárodní výstavy Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru bude představení komorní opery Philipa Glasse Les enfants terribles (Příšerné děti).

Budoucí operní režisérka Alice Nellis foto: Lidové noviny

Inscenaci Národního divadla, která se bude hrát od 17. do 24. června v areálu psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích, připravuje režisérka Alice Nellis. 

Místo jako součást představení

"Libreto vychází z románu Jeana Cocteaua a nabízí řadu interpretačních rovin. Právě bývalá vývařovna v Bohnicích nám umožní tyto polohy rozvíjet," řekla režisérka. Podle ní tvůrcům nešlo o nalezení zajímavého místa, které by předělali na divadlo.

"Chtěli jsme inscenovat v prostoru, který je už sám o sobě součástí díla," dodala Nellis, která je filmovou i divadelní režisérkou. Z jejího pohledu disponuje opera na rozdíl od činohry nebo filmu jedním mimořádným předpokladem emocí - hudbou.

"V činohře máte k dispozici text, režisér musí emoce i motivace postav teprve vytvořit. V opeře však máme díky hudební složce toto všechno jasně dané," vysvětlila režisérka, která má i hudební vzdělání. Souběžně s filozofickou fakultou - oborem anglistiky a amerikanistiky, totiž studovala flétnu na konzervatoři.

Tvorba amerického skladatele Philipa Glasse patří k tomu nejzajímavějšímu z klasické tvorby konce 20. století. Komorní opera Les enfants terribles (Příšerné děti) představuje ideální dílo pro uvedení v alternativním prostoru. Zachycuje hlavní postavy, žijící ve světě svých představ, jimiž se izolují od reality.

Čtěte také

Cocteaův román se stal také předlohou pro stejnojmenný film Jeana-Pierra Melvilla z roku 1950. K inscenaci byl kromě této divadelní a filmové režisérky a scenáristky přizván dirigent Petr Kofroň, jehož doménou je právě interpretace soudobé hudby.

Pět repríz

Pro operní pěvkyni Alžbětu Poláčkovou byla zkušenost se světem současné opery zajímavá. "Zkoušení bylo zejména po stránce hudební mimořádně náročné," uvedla. Projekt podpořil program Culture Evropské unie, v Bohnicích bude uveden celkem pětkrát.

Režisérka a scenáristka Alice Nellis právě natáčí celovečerní film Perfect Days, jehož scénář napsala podle stejnojmenné divadelní hry. Do hlavních rolí obsadila Ivanu Chýlkovou, Zuzanu Bydžovskou, Zuzanu Kronerovou, Ondřeje Sokola, Boba Klepla, Jana Vondráčka a Marthu Issovou. V kinech se snímek objeví 24. listopadu. Hru v roce 2003 nastudovala v pražském Divadle Na zábradlí. Třikrát spolupracovala s Divadlem Bez zábradlí Karla Heřmánka a své inscenace uvedla i v Řeznické a v galerii Černá labuť.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!