Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Sempé byl naším Mikulášem dojatý, říká režisérka Amandine Fredonová


Prolnutí dvou světů. Ve filmu Amandine Fredonové a Benjamina Massoubra se potkávají Mikulášovy příhody s příběhem jeho tvůrců. | foto: Aerofilms

Premium Rozhovor
Animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo získal na prestižním festivalu v Annecy cenu pro nejlepší celovečerní film, zvláštním uvedením se představil také divákům v Cannes. Do českých kin vstupuje tento týden a ještě předtím jej režisérka Amandine Fredonová přijela uvést na Festival francouzského filmu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Existuje hrané zpracování slavných Mikulášových patálií i animovaný televizní seriál. Ale celovečerní animovaný film, který by používal původní ilustrace Jeana-Jacquese Sempého, tu zatím nebyl. Čím si to vysvětlujete?
To je dobrá otázka, my jsme si ji kladli také. Vysvětlení pro to sama nemám, ale cítili jsme to jako zřetelný deficit, který jsme chtěli vyrovnat.

Lidovky.cz: Pod režií filmu je kromě vás podepsán ještě Benjamin Massoubre, scénář napsali Michel Fessler a dcera Reného Goscinnyho Anne Goscinnyová. Jak jste dohromady spolupracovali?
Anne Goscinnyová je autorka řady knih, ale neměla zkušenosti s psaním pro film. Proto spolupracovala právě s Michelem Fesslerem, který tohle umí. Moje doména je animovaný film, natočila jsem několik televizních seriálů, druhý režisér Benjamin Massoubre měl zase cenné zkušenosti jako střihač, pracoval na několika celovečerních filmech. Dokázal díky tomu velmi dobře propojovat obrazy z Malého Mikuláše s jinak výtvarně pojatými obrazy světa jeho tvůrců, což je věc, na níž jsme postavili koncepci našeho filmu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: