Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Amazon jde Číně na ruku. U knihy prezidenta Si Ťin-pchinga raději zablokoval recenze

Proti bohatým vytáhl čínský prezident Si Ťin-pching foto: ČTK

Společnost Amazon maže špatné recenze u knihy O správě státu (The Governance of China) z roku 2015. Jejím autorem je současný čínský prezident Si Ťin-pching.
  5:00

Recenze a uživatelská hodnocení v rozpětí od jedné do pěti hvězdiček jsou základem fungování největšího internetového tržiště Amazon. Právě na základě uživatelských hodnocení algoritmy Amazonu vytvářejí doporučení pro ostatní potenciální kupce. 

Podle agentury Reuters ale v případě knihy čínského prezidenta zasáhla cenzura. Čína měla podle dvou na sobě nezávislých zdrojů vyvinout na Amazon tlak poté, co se pod knihou objevilo několik nelichotivých recenzí. Společnost podlehla a na čínské verzi Amazonu (Amazon.cn) u knihy O správě státu recenze potencionální čtenáři nenajdou. U jiných knih ale k nalezení jsou.

Amazon, jenž na čínský trh vstoupil v roce 2004, si chce s jednou z největších světových ekonomik udržet dobré vztahy. Podle interního dokumentu zveřejněného uniklého na internet v roce 2018 se firma v Číně dlouhodobě potýká s problémy, jako jsou snaha o větší ideologické začlenění a nucené šíření státní propagandy.

Amazon je nakonec jen další firmou přistupující na čínskou hru. Apple podle údajů agentury Bloomberg přistupuje až na 97 % čínských požadavků. Microsoft před několika dny zase zrušil v zemi funkci automatického doplňování u internetového prohlížeče Bing, jediného velkého zahraničního vyhledávače v zemi. Stalo se tak na příkaz vlády.

Filmová studia Sony a Disney pravidelně upravují čínské distribuční verze svých filmů, aby odpovídaly nařízení cenzorů. Je to žádoucí, Čína je koneckonců druhým největším filmovým trhem na světě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!