Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ambiciózní snímek 3 sezóny v pekle přichází do kin, slibuje událost roku

Slovensko

  11:55
PRAHA - Do kin přichází film hodný Českého lva - 3 sezóny v pekle. Rebelský příběh podle raných osudů Egona Bondyho natočil režisér Tomáš Mašín, který už má na svém kontě ceny za světové reklamy.

3 sezóny v pekle (2009) foto: foto: lucie jansch

3 sezony v pekle jsou zahraniční koprodukcí se zahraničními ambicemi. Na place se mluví česky a anglicky, zaznívá i polština. Janu totiž hraje varšavská rodačka Karolina Gruszka, která se objevila například ve filmu Davida Lynche Inland Empire.

Představitelem Ivana se stal Kryštof Hádek, známý hlavně díky své roli v Tmavomodrém světě. 

Další role ztvárnili slovenští herci Martin Huba, Luboš Kostelný a Táňa Pauhofová, polský herec Tomas Tyndyk, Jan Kraus a Matěj Ruppert. Mašín chtěl obsadit některou z hlavních rolí neokoukanou tváří. Hledal na Slovensku a pak i v Polsku, kde našel Gruszkovou. Dialogy vedla v polštině, do češtiny ji nadabovala Táňa Vilhelmová.

Autor námětu Lubomír Drozd přišel s příběhem extravagantního mladého muže, který v době sílícího komunistického režimu prožívá mládí plné vášně a vzpoury. Producenti sice zakoupili práva na autobiografický román Egona Bondyho Prvních deset let, ale scénář se posléze měnil a postavy se odlišily se od reálných předobrazů.

Výsledek je inspirován zápisky z mládí tohoto spisovatele, filozofa a básníka (1930-2007) jen velice volně. "Stále jsme se odpoutávali od předlohy, stále výraznější se stávala vzpoura proti společnosti," poznamenal dramaturg Kristián Suda. Ocenil, že ve filmu funguje vše "od límečku u košile až po obrazy na stěně".

3 sezóny v pekle měly rozpočet osmdesát milionů korun. Vytvořit iluzi Prahy šedesát let staré je totiž nákladná záležitost. "S financemi nebojujeme, ale máme k těm penězům respekt. Snažíme se, aby byly před kamerou vidět a abychom byli maximálně připravení," vysvětluje režisér. Kromě Obecního domu si mohl dovolit natáčet i v dalších exkluzivních prostorách:

"Točili jsme na hlavním náměstí v Liberci, v Jindřišské, což je snad nejfrekventovanější ulice v Praze, a samotný zábor a výluka a předekorování bylo poměrně nákladné, měli jsme krásný byt na bývalé cukrové burze."

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?
Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie Věd v době covidu přibylo incidentů domácího násilí. Tím se zvýšila poptávka po službách, které...