Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rudyho má každý rád? Podle kritiky asi ne. Američany český kontext sitcomu nezajímal

USA

  9:15
PRAHA - Má někdo rád Rudyho? Režisér nejnovějšího sitcomu na motivy úspěšného Raymonda má každý rád Petr Zahrádka své dílo brání. „Na seriál se dívá v přepočtu víc lidí, než na první sérii v USA,“ tvrdí. Na natáčení seriálu navíc orlím zrakem po celou dobu dohlíželi lidé z Hollywoodu. Spontánní vtipy tak nedostaly šanci.

Nový sitcom Rudyho má každý rád. foto: ceskatelevize.czReprofoto

Nejnovější sitcom České televize Rudyho má každý rád se dočkal rozpačitého přijetí. Na Česko-Slovenské databázi filmů se díky nízkému hodnocení dokonce zařadil jako 205. nejhorší seriál všech dob. Přitom na natáčení bedlivě dohlíželi dva pracovníci z Hollywoodu. Na to, jaké bylo pod jejich taktovkou natáčet, se zeptal server Lidovky.cz režiséra české verze sitcomu Petra Zahrádky.

Lidovky.cz: Proč se do českého prostředí předělával zrovna sitcom z 90. let Raymonda má každý rád?
Přesně to nevím, ale nejdříve se s předělávkou začalo v Rusku, kde se tamní verze stala strašně populární. Tak si Američané řekli, že je to bezva a zkusili to i v Polsku. Tam se to ale nepovedlo. Lidi tam na to nekoukali, tak to zkusili udělat i u nás.

Kdo je Petr Zahrádka?

Je scénáristou a režisérem. Absolvoval dokument na FAMU. Stojí například za seriály Základka, Obchoďák či za televizním filmem Klukovina. Natočil také dokument One Love.

Petr Zahrádka

Lidovky.cz: Proč se ten sitcom v Polsku na rozdíl od Ruska nechytl?
Dozor z USA Polákům trochu povolil otěže a nechali je víc, aby si sitcom dělali podle sebe. I kvůli tomu si natáčení u nás opravdu hodně hlídali. Z Hollywoodu k nám přiletěli dva chlápci a ti to s námi měsíc řešili. Bylo vidět, že jim strašně záleží na tom, aby se to tu chytlo – asi potřebují nějaký úspěch ve východní Evropě.

Lidovky.cz: Nebyl ten ustavičný dozor Američanů ke škodě? Pochopili třeba vůbec české prostředí?
Ne, nepochopili. Byli tu taky jen chvíli. Jediné co věděli, bylo, že nás v 68. obsadili Rusové a to také použilo do jednoho z vtipů. Myslím si, že českému prostředí moc nerozuměli a ani je to netrápilo. Spíš vyměňovali odkazy třeba na americké sportovce a narážky na známé americké osobnosti. To ale mohly být tak tři věty v jednom dílu. Abychom si modifikovali třeba postavení rodiny v Česku, tak to tedy opravdu ne.

Lidovky.cz: Když to bylo tak kontrolované, mohli čeští tvůrci přicházet vůbec s vlastními vtipy?
Mohli, ale vše se muselo přeložit do angličtiny, oni to zkontrolovali, poslali to i šéfovi v Kalifornii, a jestli se jim ten fór opravdu jen trochu nezdál, tak ho vyškrtli. Vlastně velmi dbali na to, aby ten seriál byl téměř stejný a doslovný jako originální americká verze. Občas jsem říkal, že tohle není úplně typické pro naši rodinu, ale oni si mysleli, že to je univerzální všude po světě.

Lidovky.cz: Dohlíželi Američané i na casting?
Ano a důkladně. Dělaly se kamerové zkoušky, které jsme jim posílali a oni k tomu psali komentáře. Třeba dorazila poznámka, že Eva Holubová málo skrývá pocity a je v ní málo pasivní agrese. Šnajdrová je zase třeba hezká, ale měkká. Takhle nám to posílali ke každému z herců. Američanům bylo taky třeba jedno, jestli tam budou známí herci nebo ne. O to spíš stála Česká televize.

Koncertem na náplavce startuje Playtvak.cz. Přinese sitcomy i Genzera a Suchánka

Lidovky.cz: Už se vysílalo několik dílů a názory na Rudyho jsou velmi rozporuplné. Třeba na Česko-Slovenské databázi filmů je dílo hodnoceno jako 205. nejhorší seriál v historii...
Ta databáze je svět sám pro sebe. Píšou to mladí kluci, co mají často rádi komiksy. Není to úplně cílová skupina Rudyho. Navíc se na té databázi lidé hodně kumulují, a pokud někdo napíše, že je ten seriál blbost, tak ho ostatní následují. Ale zatím to hodnotilo jen pár stovek lidí a v televizi se na to kouká zhruba 400 tisíc lidí, což není zlé.

Lidovky.cz: Na druhou stranu, ten původní seriál má na databázi průměrné hodnocení...
V USA se na tu první sérii dívalo zhruba 10 milionů lidí, což je v přepočtu méně, než se začalo dívat u nás. Ono to zní divně, když mluvíme o seriálu o rodině, ale Rudy vlastně není lidovka. Ten humor je jemně intelektuální a není to jednoduchá řachanda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Myslím, že lidé, kteří mají malé děti, to ocení asi víc. Není to holt seriál pro každého.

Lidovky.cz: Vy už jste to trochu nakousl, ale je česká rodina vůbec podobná té americké? Nemůže v tom být ten zásadní rozpor, proč česká verze tolik lidi neoslovila?
Je to skoro stejné. Ono se na internetu nadává, že sem taháme americké seriály a proč si neuděláme vlastní. Stojím si za tím, že ten systém rodiny, který je v Rudym, je univerzální.

Autor: